Některé hrnky mají zespodu drážku: Nejde o vadu, ale o důmyslnou vychytávku výrobců, jejíž funkce mnohé zaručeně překvapí

Když se podíváte na hrnky, které máte v kuchyni, tak ty od švédského výrobce mají na dně specifický zářez. Nejde o vadu ani o úsporu materiálu, ale o funkční řešení dvou problémů.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Hrnečky oblíbeného švédského nábytkářského řetězce vypadají podobně jako jakékoli jiné. Až na malou drobnost. Když si je pozorně prohlédnete, uvidíte, že mají na dně malou drážku. Pravděpodobně jste si jí ani nevšimli. A pokud ano, možná vás mohlo napadnout, že jde o vadu. Vzhledem k hladkému provedení je ale jasné, že jde o záměr. Drážka ve spodní části hrnků skutečně má svůj význam.

Drážky mají dvě funkce

Výrobci keramických hrnků se snaží své výrobky neustále zdokonalovat. Když si chcete vychutnat skvělou kávu nebo lahodný čaj, na trhu seženete nepřeberné množství hrnečků nejrůznějších velikostí, tvarů i barev. Ale zejména ty, které jste si pořídili v řetězci IKEA, jsou v něčem odlišné. Na dně z vnější strany je malý zářez. Jde o praktickou vychytávku, která podle designérů řeší dva nepříjemné problémy.

Pravděpodobně vás napadne jít se přesvědčit, zda i ten váš hrnek má stejnou drážku jako ten od švédského výrobce. Důmyslné řešení se ale vyskytuje jen zřídka. Přitom jde o opravdu zajímavou vychytávku. Zářez ve dně hrnků má dvě praktické funkce. První se týká tepelné pevnosti. Když do hrnku nalijete horkou vodu, drážka ve dně umožňuje, aby pod ním mohl proudit vzduch. To zabraňuje praskání materiálu při velkých změnách teploty.

Při vyndávání z myčky se nepocákáte

Druhý důvod, proč mají hrnky zářez ve dně, se týká jejich údržby. Při vkládání do myčky se hrnky stejně jako sklenice dávají dnem vzhůru. Během mytí se na spodku shromažďuje voda. Když je pak ze spotřebiče vyndáváte, nezřídka se stane, že se prostě nechtěně postříkáte. Drážky ze dna vodu odvádějí, takže jakmile myčka dokončí program, můžete je bez obav vyndat. Dno je suché nebo na něm zůstane jen minimum kapek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Záhadné drážky v hrnečcích vzbuzují velký zájem. Na sociálních sítích koluje spousta mýtů o těchto neortodoxních zářezech ve dnech hrnečků. Některé tvrdí, že souvisí s úsporou materiálu při výrobě, což švédský řetězec proslulý svým kreativním přístupem k výrobním a dopravním nákladům nepotvrdil. Další z fám, které se šíří po internetu, hovoří o tom, že díky drážce se zvyšuje přilnavost hrnku k povrchům. Ani tato funkce se ale nepotvrdila.

Co říkáte na zajímavou drážku v hrnečcích?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články