Žloutnutí listů dýní: Celá úroda může přijít nazmar, pokud nebude proveden okamžitý zásah – problém není jen zalévání
Dýně zdomácněly na českých zahradách i díky své nenáročnosti na pěstování. Na první pohled robustní zelenina, kterou hned tak něco nemůže porazit, má ale také dost nepřátel.
Obsah
Dýně jsou stále oblíbenější zeleninou pěstovanou na českých zahradách a hojně využívanou v kuchyních. Obsahují totiž 90 procent vody a důležité minerály jako sodík, draslík, hořčík nebo železo či vitamíny A, B a E. Na pěstování nejsou příliš náročné, ale může se stát, že krásné a zdravé rostliny ze dne na den začnou uvadat a jejich listy žloutnout. Nezoufejte ale. Když zjistíte příčinu, nebudete zřejmě muset tradiční halloweenskou proprietu shánět v obchodech.
Zaměřte se na pravděpodobnou příčinu
Pokud dýně chřadnou, nejprve zjistěte příčinu. Nejjednodušší vysvětlení se samo nabízí, zejména v posledních letech, kdy je obrovské sucho. Dýně prostě nemá dostatečnou zálivku. Během veder rostliny vydatně zalévejte každý den, při běžném počasí to stačí jednou za tři dny. Právě v době, kdy padají teplotní rekordy a nezaprší, není neobvyklé, že listy začnou žloutnout. Pokud dýně vadnou a jako příčinu jste vyloučili nedostatek vody, je možné, že rostliny napadl škodlivý hmyz nebo choroby.
Fusariová hniloba dýní
Jde o houbové onemocnění, kterým trpí třeba i brambory nebo jablka. Spory hub přežívají v půdě i přes zimu a šíří se větrem nebo při zahradních pracích. Napadená rostlina má jasné příznaky. Začnou jí postupně žloutnout listy, později bude chřadnout a nakonec zcela uvadne. Proces trvá 2 až 4 týdny. Jakmile se nemoc vyskytne, na úrodu zapomeňte. Proti nemoci neexistuje chemická ochrana. Na postiženou půdu v dalších letech dýně nevysazujte.
Bakteriální vadnutí napadá i okurky
Bakterii Erwinia tracheiphila šíří hmyz a vyjma dýní napadá i tykve anebo právě okurky. Jakmile napadne cévní systém rostliny, blokuje příjem vody. Objeví se nejdřív na jednom listu a pak se začne šířit. Bakteriální vadnutí snadno poznáte. Seřízněte stonek postižené rostliny hned u země a přiložte na něj prst. Jakmile ho sundáte a objeví se lepkavý sliz, je rostlina bakterií napadená. Nejlépe ji ochráníte, když použijete prostředek na hubení hmyzu, který nemoc šíří.
Phytophthora je velmi zákeřná
Závažná houbová choroba, která má ráda vlhké a chladné počasí, napadá dýně a třeba také cukety. Způsobuje vlhnutí sazenic, poškození stonků i hnilobu kořenů. Na listech i plodech se objeví plíseň. Rostlina chřadne a nakonec odumře. Spory přezimují v půdě spoustu let a šíří se větrem i prací na zahradě. Doporučuje se dýně vysadit na jiném místě, dobře odvodnit půdu a používat fungicidy.
Svilušky mohou dýně značně poškodit
Vysávají z nich mízu a narušují tak přísun živin a vody do rostliny. Listy postupně žloutnou a vadnou. Brouci obvykle nakladou vajíčka na listy dýní na jaře. Pokud si jich na spodní straně listu všimnete, můžete je odstranit s pomocí mýdlové vody. Použít na ně ovšem lze i insekticidy.