Truhlář v penzi vyrábí magický nábytek: Inspiraci čerpá z Disneyho pohádek, k dětem se jeho kousky ale nikdy nedostanou
Jedinečný nábytek je něco, co osloví velkou skupinu lidí. Díla truhláře v penzi jsou jedním slovem úchvatná a doslova magická, vypadají jako z pohádek.
Obsah
Henk Verhoeff z Nového Zélandu vytváří naprosto ohromující skříně. Nejde o nějaké nesmyslné stavby, přes svůj vzhled jde o plně funkční nábytek. Vášnivý truhlář se dřeva a nástrojů nevzdal ani v důchodu, a tak je pravděpodobně stejně aktivní jako v „produktivním věku“. Komody vypadají jako vystřižené z kreslených pohádek Walta Disneyho nebo komiksových sešitů stejné dílny. Stále však do nich lze ukládat věci.
Zakřivené, přesto naprosto funkční
I když totiž vypadají rozlomené, nebo jako kdyby skrz ně proletěla dělová koule, zásuvky fungují. Prostor uvnitř může působit trochu stísněně a obsluha nemusí být úplně hladká, ale obojí vyvažuje nádherné zpracování a precizní provedení. Není tedy nic zvláštního, že ihned po zveřejnění na Facebooku se Henkova tvorba setkala s obrovskou vlnou zájmu. Někdy se zásuvky otevírají kolem otvoru, jindy jde o jednotný kus.
Další komody vypadají, jako kdyby ožily a byly stlačeny nějakou vnější silou. Stále jsou však funkční a můžete si do nich bez problémů odložit cokoli, co se do nich vejde. Podle Henka je jeho styl naprosto jedinečný. Ohlasy z celého světa mu dávají za pravdu. Jak sám říká, inspirací jsou mu pohádky a nevyhnutelně také vlastní fantazie. Prakticky všechny jeho výrobky používají jako dřevo novozélandskou borovici.
Krásné kousky, které nejsou na prodej
Práce se dřevem je Henkovou vášní a poctivě se tomuto řemeslu věnuje už 53 let. Rozbitý nábytek je tak vlastně jen další úrovní, na kterou svou činnosti pozvedl. Dosud vyrobené kusy jsou čistě pro jeho vlastní použití. Mnoho lidí tak nejspíše zarmoutí skutečnost, že si je nebudou moci koupit. Párkrát už totiž nastala situace, kdy děti prosili své rodiče, aby jim takový nábytek pořídili. Je to velká škoda, protože se jedná o skutečná umělecká díla. Nicméně nadšení některých by možná po nějaké době vyprchalo.
I s nábytkem jsou ovšem spojeny mnohé zajímavosti. Jde o tak běžnou součást našich životů, že nad ním málokdy uvažujeme důkladněji, než jestli se nám vejde do místnosti. Avšak třeba takový průměrný život pohovky je skoro 3 000 dní, tedy zhruba 8 let. Nejdražší židle, která byla kdy prodána (za 28 milionů dolarů, tedy skoro 700 milionů Kč), patřila světoznámému francouzskému návrháři jménem Yves Saint Laurent.
Co všechno se skrývá v nábytku?
Během onoho průměrného života pohovky na ni usedne celkem 782 návštěvníků. Právě k tomu pohovky slouží. Pro stůl se původně používalo slovo tabule, které se stále užívá jako označení pro velké jídelní stoly. Pochází z latinského tabula, což znamená prkno či plochý kus dřeva. Nejstarší knihovna na světě se nachází v Bodleian Library na univerzitě v Oxfordu. Japonci spí na tatami, přenosné rohoži. Ráno ji srolují, takže nezabírá místo.
Na těchto rohožích běžně cvičí i karatisté a cvičenci dalších bojových disciplín. Po domě a autu patří nábytek k nejdražším položkám, které si kdokoli pořizuje během celého života. I když to není pravda vždy, protože lze sehnat mnoho položek z druhé ruky a velké náklady ušetřit. Kancelářskou židli s kolečky vynalezl po roce 1800 Charles Darwin. Je jen příznačné, že otec evoluční teorie přispěl k evoluci jednoho kusu nábytku.