Domácí postřik, po kterém plevel jako by se vypařil: Sůl, ocet a Jar
Už od jara se každý zahrádkář musí potýkat s plevelem, který nemilosrdně obsazuje záhonky i chodníky. Zbavit se ho dá práci, ale pomoci s ním mohou i domácí ekologické postřiky.
Obsah
Přestože komerční přípravky na hubení plevele bývají účinné, často obsahují škodlivé chemikálie, které mohou poškodit životní prostředí a představovat riziko pro zdraví lidí i zvířat. Naštěstí si můžete vyrobit vlastní ekologickou alternativu, jež vám pomůže zbavit se plevelů. Postačí vám k tomu ingredience, které má každý běžně doma.
Postřik s octem a mýdlem
Jeden z nejoblíbenějších přírodních hubičů plevele kombinuje vlastnosti octa a mýdla nebo Jaru. Ocet, a zejména ten bílý, který má vyšší koncentraci kyseliny octové, působí jako vysoušedlo, dehydratuje a zabíjí plevel při kontaktu. Smíchejte ocet s malým množstvím tekutého mýdla nebo Jaru, jež pomáhají roztoku přilnout k listům rostliny. Nastříkejte tento přípravek přímo na plevel, ale vyhněte se blízkým žádoucím rostlinám. Ocet může ovlivnit pH půdy, proto je nejlepší použít tuto metodu v oblastech, kde neplánujete pěstovat plodiny.
Postřik ze slané vody
Slaná voda účinně hubí plevel tím, že rostlinu vysušuje a dokáže zlikvidovat i kořeny plevele. Musí se s ní však zacházet opatrně, aby nedošlo k poškození jiných rostlin a půdy. Velké množství soli rozpusťte v teplé vodě. Směs nalijte do postřikovače a zaměřte se na plevel. Vyhněte se kontaktu s okolními rostlinami nebo půdou.
Vařící voda také pomůže
Uvařte konvici nebo hrnec s vodou a opatrně ji nalijte na plevel, přímo na jeho listy a kořeny. Vysoká teplota plevel opaří a způsobí jeho uschnutí a odumření. Tato metoda je zvláště užitečná pro plevel rostoucí všude tam, kde se chcete vyhnout použití chemikálií nebo poškození okolní vegetace. S opatrností tak touto metodou můžete likvidovat plevel i na záhonech.
Kukuřičná moučka alias škrob
Kukuřičná moučka je vedlejším produktem zpracování kukuřice a funguje také jako hubič plevele. Inhibuje růst semen plevelů a zabraňuje jejich klíčení. Nasypte tenkou vrstvu kukuřičné lepkové moučky v oblastech náchylných k růstu plevele. Látky v ní obsažené nedovolí semenům plevele vyklíčit. Buďte však opatrní, pokud pěstujete rostliny ze semen, moučka zabrání vyklíčení i žádoucím rostlinám. Těm vzrostlým však nijak neuškodí.
Mulčujte a vyhrajete
Zatímco domácí postřiky se nejlépe hodí na likvidaci plevele v dlažbě, na záhonech je lepší vytrhat plevel ručně. Mulčování je pak efektivní a dlouhodobá strategie, jak zabránit tomu, aby plevel znovu vyrostl. Organický mulč, jako je sláma, dřevěná štěpka, drcené listí nebo posekaná tráva, působí jako přirozená bariéra proti růstu plevelů. Blokuje sluneční světlo, a navíc pomáhá udržovat půdní vlhkost. Naneste asi 5cm vrstvu mulče kolem rostlin a ponechte malou mezeru kolem stonků, abyste zabránili jejich případné hnilobě.