Proč se vyplatí mýt sklenice octem a rýží? Tak to dělaly naše babičky
adbz.cz » Hobby » Naše babičky myly skleničky octem a rýží. Tak se dají vyčistit i úzké nádoby a veškeré sklo se bude lesknout

Naše babičky myly skleničky octem a rýží. Tak se dají vyčistit i úzké nádoby a veškeré sklo se bude lesknout

Předchozí generace sice neměly tolik vymožeností, jako ta naše. Zato ale byly mnohem vynalézavější. Inspirujte se geniálním trikem se surovinami, které jistě máte doma.

sklenicka ocet ryze
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Čištění skla je někdy ošemetnou záležitostí. Zvlášť když veškeré úsilí přijde vniveč a vaše skleničky jsou stále samá šmouha a kaz. I když jsou umyté v myčce na nádobí, často na nich může zůstat nevzhledný sediment, který nechce pustit ani nejlepšími čisticími prostředky z drogérie. Naše babičky ale věděly, jak si s tím poradit. Neměly sice tolik přípravků, jako máme k dispozici my, ale dokázaly dosáhnout lesku pomocí octa a rýže.

Jak na blyštící se sklo

Můžete zkusit vyčistit nejen svoje skleničky s těžko dostupnými zákoutími a vázy s úzkým hrdlem, ale také např. špinavé brýle. Zkrátka vše, co vás napadne. Nemusíte hledat žádné speciální pomůcky pro výrobu chemických sloučenin a lektvarů. K výrobě čisticího prostředku na sklo vám bude stačit opravdu jen pár surovin, které vám doma určitě leží ve spíži.   

Výroba domácího čističe zabere jen pár minut 

K samotné výrobě si připravte vodu, ocet, prostředek na mytí nádobí a nevařenou rýži. Kromě nádoby, ve které budete míchat suroviny, je to vše. Vodu smíchejte s několika kapkami mýdla a jednou čajovou lžičkou octa. Přidejte rýží a máte hotovo. Právě jste vyrobili svůj vlastní domácí čistič na sklo. I nejužší dutiny skleniček a hrníčků budou důkladně vyčištěny a připraveny k pohoštění všech přátel a známých.  

mačkání citronu do sklenice
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pozor na opětovné mytí skleniček v myčce. Byla by škoda, aby byla vaše práce znehodnocena a skleničky se v myčce znovu ušpinily od sedimentu. Je možné tomu zabránit velmi jednoduchým způsobem. Do myčky zmuchlejte do kuličky kus alobalu a zapněte ji společně s nádobím. Je to ověřená praxe, která opravdu funguje a myčku si tím rozhodně nezničíte. Jakmile na vlastní oči uvidíte funkčnost obou těchto metod, už si obyčejný čistič na sklo v drogérii nikdy nekoupíte.