Děláte tohle se svou lednicí? Přicházíte kvůli tomu o velké sumy peněz

Za tyto nejčastější chyby platíte nemalé peníze. Zjistěte, jak mít spotřebu lednice co nejvíc pod kontrolou a jednoduše na jejím provozu ušetřit.

i Zdroj fotografie: Cosoleto/ Public domain
                   

Bez lednice se v dnešní době snad nikdo neobejde. I když už je v českých domácnostech dlouholetým pomocníkem, některé chyby a zlozvyky vedou k jejímu horšímu fungování a zároveň i k vyšší spotřebě energií. Přitom stačí podle webu ŠetříCeléČesko dodržovat určitá pravidla, aby byl její provoz mnohem ekonomičtější.

Jak zkrotit žrouta elektřiny

Lednice patří mezi největší odběratele elektrické energie v domácnosti. Její spotřebu pak ještě navyšují určité chyby, kterých se mnoho lidí nevědomky dopouští. Jedním z nejhorších zlozvyků je vkládání teplého nádobí a jídla, na což jsme upozorňovali už dříve na adbz. Tím totiž dochází ke snížení teploty uvnitř zařízení a zároveň musí lednice vydat mnohem více energie k opětovnému vychlazení prostoru.

Pozor na její umístění

Důležitou roli hraje také místo, na kterém se tento spotřebič nachází. Vedle sporáku nebo trouby bude její odběr elektřiny mnohem vyšší. Z toho důvodu byste ji neměli stavět ani poblíž okna, zvlášť pokud by zde měla být vystavena přímému slunečnímu záření. Vyvarujte se také blízkosti radiátorů a dalších topných těles, kvůli kterým bude zařízení chladit usilovněji.

muž, lednice iZdroj fotografie: Freepik
Zaměřte se na tyto chyby a snižte spotřebu lednice. Fungovat bude lépe a za méně peněz.

Zaměřte se na dveře

Dalším problémem bývá také opotřebované těsnění na dveřích. Pokud dveře špatně dovírají, vyzkoušejte jednoduchý trik z dřívějšího příspěvku na adbz, čímž tento problém během chvilky vyřešíte. Sami jsme jej vyzkoušeli a opravdu nám fungoval. Pozor byste si však měli dát také na dobu, po kterou zůstávají dvířka otevřená. Čím delší tato doba je, tím více teplota uvnitř stoupne, což opět vede ke zvýšení jejího výkonu.

Samotnou spotřebu elektrické energie ovlivňuje podle webu Dřevostavitel také stáří spotřebiče. I když se na první pohled zdá být lednice v pořádku, postupně dochází k opotřebení některých jejích částí, a tím pádem i ke snížení efektivnosti, což potvrzuje také náš čtenář Petr K. z České Lípy: „Známý nám doporučil 15 let starou lednici vyměnit, i když ještě fungovala. Ihned se tato změna promítla na účtech za elektřinu.“

Jakými pravidly se při používání lednice řídíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články