Hasič doporučil, aby měl každý doma láhev coly. Dokáže zastoupit hasicí přístroj

Coca-Cola není jen nápoj, ale také účinný hasicí prostředek. Zjistěte, jak tento nečekaný trik funguje a kdy ho můžete využít.

Coca-Cola hasičák i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Coca-Cola, oblíbený osvěžující nápoj mnoha lidí, se vyznačuje mnohem více vlastnostmi než jen typickou chutí a přítomností bublinek. Hodně lidí ji používá kromě pití také jako čisticí prostředek, výborně třeba odstraňuje rez. Existuje však ještě jeden neobvyklý způsob využití Coca-Coly v domácnosti, a to při hašení požárů.

Jak Coca-Cola hasí požár

Možná vás to překvapí, ale Coca-Cola a další sycené nápoje byly využity k hašení ohně již mnohokrát. Tento nečekaný trik bývá dokonce předváděn hasiči na různých show po celém světě. Je však důležité mít na paměti, že v rukou nezkušených jedinců může být tato technika méně účinná. Stále je však lepší než běžet do kuchyně pro hrníček vody.

Hasiči bojující s požárem iZdroj fotografie: Pixabay

Coca-Colu, Fantu, Pepsi, Sprite – všechny tyto oblíbené nápoje můžete použít k hašení požáru. Ale proč jsou tak dobré v boji s ohněm? Většina těchto nápojů obsahuje až 90 % vody a rozpuštěný oxid uhličitý, což jsou ideální hasicí látky. Společně tyto složky vytvářejí efektivní hasicí prostředek. Voda slouží k ochlazení hořlavých materiálů, zatímco oxid uhličitý vytlačuje kyslík, který oheň potřebuje k hoření.

Jaký požár lze uhasit Coca-Colou?

Použití Coca-Coly k hašení požáru má samozřejmě svá omezení. Tento trik je nejefektivnější, pokud oheň zasáhne běžné hořlavé materiály, jako jsou dřevo, papír, textilie a některé plasty. Pokud máte na dosah Coca-Colu a plameny ohrožují tyto materiály, můžete rychle zareagovat a pokusit se šíření požáru zastavit. Na druhé straně byste nikdy neměli používat Coca-Colu k hašení elektrických zařízení nebo požárů s ropnými látkami, protože to může být nebezpečné.

Cola smíchaná se solí –⁠ účinná zbraň proti vodnímu kameni

Už jste někdy něco takového viděli na vlastní oči? I když to zní jako trik ze sci-fi filmu, jde opravdu o realitu. Tento neobvyklý trik byl zdokumentován na videu, které vám vezme dech. V několika okamžicích se oblíbený nápoj přemění na improvizovaný hasicí přístroj. Co je na tom tak úžasného? Podívejte se na toto video na YouTube, které ukazuje, jak Coca-Cola zvládne uhasit plameny.

Jak je vidět, Coca-Cola skutečně není dobrá jenom na pití, ale také jako hasicí prostředek funguje překvapivě efektivně. Samozřejmě nejde o profesionální náhradu hasicího přístroje, ale v situacích, kdy je rychlý zásah potřebný a není žádný hasicí přístroj v blízkosti, může Coca-Cola posloužit jako dočasné, zároveň však velmi efektivní řešení.

Znáte jinou náhražku hasicího přístroje?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články