Nezapomínejte na umývání a čištění žaluzií | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Nezapomínejte na čištění žaluzií. Usazuje se zde nejvíc nečistot, bakterií a virů zodpovědných za chronická onemocnění

Nezapomínejte na čištění žaluzií. Usazuje se zde nejvíc nečistot, bakterií a virů zodpovědných za chronická onemocnění

Každý z vás má u některých oken nainstalované rolety nebo žaluzie. Mnozí ani neusnou, dokud je nezatáhnou. Ale je třeba je i umývat.

zaluzie
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kdo už to někdy zkoušel, tak ví, že umývání a čištění rolet nebo žaluzií je docela náročná a zdlouhavá práce. Může se přitom zdát, že je to naprosto jednoduché. Tato stínidla se ale skládají z mnoha malých částí, na kterých se snadno usazuje prach a špína. A každá část žaluzie vyžaduje jiný způsob čištění. Nemyslete si, že když je řeč o jejich čištění, tak jde jen o krásu.

Jak často čistit žaluzie a rolety

Nezáleží na tom, jestli jsou vaše žaluzie kovové, dřevěné nebo plastové. V každém případě byste je měli čistit pravidelně. Jedenkrát měsíčně z nich suchým hadříkem setřete nahromaděný prach a celkové čištění žaluzií a všech jejích částí provádějte jednou nebo dvakrát ročně.

muz cisti rolety
Zdroj fotografie: Deposithotos

Čištění pomocí domácích prostředků

Většinou se k umývání používá pouze voda a hadřík. Pokud chcete trochu silnější čistící výkon, dejte do půl litru vody pár kapek mýdla. Také do směsi můžete přidat trošku čističe na sklo, to by také mělo pomoci.

rolety
Zdroj fotografie: Deposithotos

Nejprve žaluzie vysajte

Vysajte žaluzie pomocí nástavce s kartáčem, aby nedošlo k jejich poškození a polámání. Nejlepších výsledků dosáhnete, když je otočíte na jednu stranu a potom budete postupně vysávat. To stejné udělejte s druhou stranou.

Nyní přichází na řadu hadřík

Po vysávání pořádně prohlédněte každou žaluzii zvlášť a hledejte otisky prstů a jiné různé nečistoty. Ty poté otřete vlhkou houbičkou a nakonec použijte suchý hadřík, kterým mokrá místa vyleštěte a vysušte.

rozprasovac uklid
Zdroj fotografie: Deposithotos

Jak udržet žaluzie déle čisté

Paradoxně se nedoporučuje používat na a dřevěné rolety čistící sprej na dřevo. Mohlo by to způsobit zalepení, na které by se rychle přichytával prach. Hliníkové žaluzie rozhodně neumývejte horkou vodou. Pomocí studeného vzduchu z fénu můžete odfouknout špatně dostupný prach. Pokud toto čištění provádíte pravidelně, používejte vodu smíchanou s kapkou octa.

Jak často a jakým způsobem čistíte žaluzie vy?

Zdroj: Thespruce