Čtenářka Hanka nedá dopustit na domácí hnojivo, které ji naučil dělat dědeček. Vyrábí se z cibulových slupek

Cibulové slupky nevyhazujte. Využijte tip naší čtenářky Hanky N., která po vzoru svého dědečka hnojí květiny cibulovou vodou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rady a triky předchozích generací jsou k nezaplacení a měli bychom si jich vážit a předávat je dále. Často se jedná o levné a velmi efektivní způsoby, jak vyrobit domácí hnojivo, jak se starat o domácnost a zahradu či triky, jak uvařit chutné pokrmy. O jeden takový tip se s námi podělila i čtenářka Hana N., kterou dědeček naučil využívat cibulové slupky k výrobě jednoduchého a velmi účinného domácího hnojiva. Je to rychlé, prakticky bez práce a zadarmo.

Za cibulové hnojivo se květiny odvděčí

Po oloupání cibule, která je základní surovinou nejen české kuchyně, zůstanou slupky. Ty v lepším případě končí ve vývaru, protože mu dodají neodolatelně zlatou barvu, většinou je ale vyhodíme jako nepotřebný odpad. Je to ale škoda, protože cibulová slupka je velmi bohatá nejen na vlákninu a vitamíny (především ze skupiny A, C a E), ale i na éterické oleje. Všechny tyto živiny a vitamíny jsou velmi důležité pro podporu dobrého růstu rostlin a květin, jejich vitalitu a sílu. Květiny poté mají zdravou zelenou barvu a rostou rychleji.

Postup pro přípravu tekutého hnojiva přitom nemůže být jednodušší. Oloupejte cibuli a slupky vložte do větší mísy či hrnce. Zalijte 1 litrem vroucí vody a nechte vylouhovat přes noc. Hrnec či misku přikryjte utěrkou nebo jiným čistým bavlněným kusem látky. Ráno stačí tento výluh přecedit. Zalévat cibulovou vodou se doporučuje jednou týdně. A protože postup přípravy opravdu není pracný, můžete si připravit nový nálev hned, jak jej spotřebujete.

Cibulový sirup, proti kašli iZdroj fotografie: Depositphotos

Prospěšná i pro lidský organismus

Ne nadarmo se říká, že cibule je přírodní antibiotikum, stejně jako například syrový česnek. Už když cítíte mírné příznaky nachlazení, můžete preventivně sáhnout po cibuli a rozhodně neprohloupíte. Cibule dodá tělu vitamíny a likviduje bakterie. Cibulový sirup je vhodný při kašli. Sirup kašel tlumí a podporuje vykašlávání, a tím i včasné vyléčení virózy.

Výroba cibulového sirupu je velmi jednoduchá a pro svou sladkou chuť jej mají rády i děti. Nakrájejte cibuli nahrubo, dejte do misky či sklenice, zalijte medem a trochu promačkejte, aby se z cibule uvolnila šťáva. Nechte takto louhovat alespoň pár hodin, ideálně přes noc. Sirupu užívejte 1 lžičku 3krát denně. Místo medu můžete použít i cukr – sirup se uvolňuje rychleji, ale cukr přece jen není tak zdravý, jako právě med.

Na boj s virózou pomůže i čaj

Cibulový čaj je také velmi účinný přírodní prostředek, jak bojovat s nachlazením. Jeho chuť je ale trochu netypická a chvíli trvá, než si na ni zvyknete. Opět ale můžete přidat med a tím jeho chuť zmírnit. Na kašel velmi dobře funguje i tymián či majoránka. Pokud si chcete připravit tento čaj, tak nakrájejte cibuli a společně s lžící majoránky a půlkou lžičky tymiánu dejte do většího hrníčku a zalijte vroucí vodou. Hrnek přiklopte talířkem a nechte louhovat, klidně 15–30 minut. Nálev sceďte a podle potřeby přidejte med a citron.

K čemu využíváte cibulové slupky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nečekané příznaky vysokého krevního tlaku: Když hodnota překročí 180/120 mm Hg, znecitliví ruce
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Kočka zachránila svou 73letou majitelku, která se propadla půdou až k potoku. Dovedla k ní záchranáře
Události247.cz
Události247.cz
Strach z útoků: Menšiny se bojí o své životy. Vládu to ale nezajímá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat