Neničte si úrodu zbytečnými chybami při prořezávání stromů. Mezi lidmi je rozšířen špatný postup
Správné prostříhávání stromů je podceňovaná věc. Při správném provedení vám ovšem zajistí mnoho chutných plodů.
Obsah
Prořezávání ovocných stromů je důležité. Přesto ho řada lidí ignoruje a odstraňuje jen suché a poškozené větve. Přitom zrovna u ovocných stromů to má podstatný vliv na jejich plodnost. Na druhou stranu ale také není dobré se do toho bezhlavě pustit, protože byste mohli nadělat víc škody, než užitku. Pokud chcete, aby stromy na vaší zahradě nebo v sadu prospívaly, vyvarujte se následujících osmi chyb.
1) Správné načasování stříhání
Prořez stromů by měl být jednou z prvních jarních akcí, kterou je třeba na zahradě provést. Nejvhodnější dobou je začátek jara, kdy nehrozí silné mrazy, ale alespoň pár týdnů před rašením pupenů. V období mízy, které většinou začíná, když průměrná denní teplota překročí 5 °C, začínají kořeny aktivně dodávat stromu vlhkost a minerální látky. Správný čas na prořez je několik dní před koncem vegetačního klidu stromu. Nedělejte to dřív, ani později a už vůbec ne v mrazech.
2) Chyby v pravidelnosti prořezávání
Zejména začínající zahrádkáři nevěnují moc pozornosti prořezům ovocných stromů. Ty jsou často nemocné a mají slabé výnosy. Vrhnout se na zanedbané stromy a razantně je prořezat, je ale chyba. Jsou zvyklé růst, jak chtějí a takový zákrok je může ještě víc poškodit. Zpomalí růst nebo naopak zarostou množstvím větví, které neplodí. Prořez by se měl provádět pravidelně od prvního roku výsadby. Zanedbaný strom prořezávejte po částech, ročně odstraňte asi třetinu větví.
3) Nezanechávejte pahýly
Při prořezávání byste měli udělat řez takzvaně na kroužek. Tedy tak, aby měl strom možnost ránu uzavřít vlastní kůrou. I když je velká, začne se na okrajích tvořit rolička kůry, což zabrání vzniku hniloby. Pokud při řezání větve zanecháte zhruba 3 až 4 cm dlouhý pahýl, je to záruka, že se kůra po jeho obvodu začne hroutit a usadí se tam spory škodlivých hub nebo škůdci. Pahýl z velkých větví neodumře, utvoří se na něm výhony, které neplodí. Všemu předejdete úplným odstraněním větve.
4) Mladé větve zbytečně neřežte
Zahradničtí začátečníci větve nahodile seřezávají, což je pro strom zcela zbytečné. Nebezpečné je zkracování vrcholů větví v době, kdy stromy aktivně rostou. Zastavíte totiž jejich růst do výšky, rozdvojí se a začnou na nich vyrůstat neplodící větve, které odebírají výživu těm bočním. Pokud chcete rozšířit korunu, je třeba odstranit centrální vodící větev a růst se přenese na první nejsilnější boční větev. Řezem a ohýbáním svislých větví docílíte aktivního růstu a větve budou zarostlé ovocem.
5) Silné prořezávání větví je problém
Nejčastější a nejrozšířenější chybou je nadměrné prořezávání. Pokud větve příliš zkrátíte, může se stát, že vyroste trs planých namísto větve, která bude plodit. Když chcete posílit růst, zkraťte výhon o čtyři pupeny. Tím ponecháte pouze zónu růstu výhonů, které přijmou veškerou výživnou šťávu a stanou se hlavními. A budou plodit. Pokud takový řez ale provedete za rok znovu, větve budou ještě silnější a vytvoří svazek nežádoucích planých výhonů.
6) Velké větve lámejte kontrolovaně
Poměrně často se zahradník ve své praxi setkává s nutností prořezávat silné velké větve. Někdy jsou tak velké, že je nemožné udržet je při řezání v jedné ruce. Zlomí se a odloupne se kůra, což si vyžádá dlouhodobé ošetřování. U velkých větví je nejlepší nejdřív odstranit postranní výhony. Pak seřízněte větev asi 20 centimetrů na kroužek odspodu zhruba do poloviny a pak seshora o 4 centimetry blíž ke kmeni. Tak se větev odlomí, aniž by poškodila kůru. Nakonec seřízněte pahýl do kruhu.
7) Pozor na ostré úhly
Větve by z kmenu neměly růst pod ostrým úhlem. Optimální úhel by měl být od 45 do 90 stupňů. Jakmile je úhel menší, hrozí, že poté co větev zesílí a nabere na hmotnosti, jednoduše praskne při prvním mírném poryvu větru. Vznikne po ní kráter, který je pozvánkou pro škůdce a plísně. Navíc se špatně odstraňuje. Jakmile větve rostou ve špatném úhlu, je nutné se s nimi vypořádat co nejdříve. I když jde o kvalitní a plodící větve, odřežte je.
8) Nemažte řez hned
Spousta zahradníků si myslí, že je dobré ihned po prořezání potřít řezy zahradní smolou. Ale to není dobrý nápad. Mokrý povrch nového řezu by měl vyschnout a teprve poté být ošetřený. Stačí počkat asi den a pak ho můžete natřít ochranou smolou nebo zahradním lakem či barvou. Pokud se vyvarujete těchto osmi největších chyb při prořezávání sadu, budou vaše stromy dobře rostlé a na úrodu se rozhodně nebudete stěžovat.
Jaké chyby děláte při ošetřování stromů?