Na tento způsob vytápění zapomeňte. Kdo se urychleně nepřipraví na změnu, ten na to tvrdě doplatí
Využívání uhlí přestává být pro společnosti rentabilní. Tlak na rozvoj obnovitelných zdrojů energie vede k jeho postupnému odstavení, které se promítne i do chodu domácností.
Podle dostupných informací z Ministerstva průmyslu a obchodu se v roce 2022 vyrobilo z hnědého uhlí 41 % celkového množství elektřiny, což představuje více než 34 tisíc GWh elektřiny. Co do vyprodukovaného tepla, tak z hnědého uhlí jsme v roce 2022 získali přes 36 tisíc TJ, což představuje asi 40 % z celkového vyrobeného množství tepla. Ačkoliv se oproti předchozím letům jedná o mírný pokles, stát se během několika let zavázal k dalšímu, dramatickému snížení.
Konec uhlí ovlivní cenu elektřiny
Prokazatelné negativní dopady využívání fosilních paliv na lidské zdraví a životní prostředí vedou ke snahám o prosazení šetrnější výroby elektrické energie. Státy Evropské unie se proto zavázaly k přechodu na tzv. klimatickou neutralitu do roku 2050. Klimatická neutralita spočívá v rovnováze mezi vypuštěnými skleníkovými plyny a absorpční kapacitou přírody. Členské státy jdou nicméně ještě dále, když plánují ukončit využívání uhlí do roku 2030.
Česká republika plánuje snížit podíl výroby elektřiny z uhlí na 25 % již do roku 2025 a úplně jej odstavit do roku 2033. Důvodem jsou stále vyšší ceny emisních povolenek a klesající velkoobchodní cena elektřiny. Výroba elektrické energie z uhlí tedy přestává být profitabilní, jak potvrzují Sezam Zprávy. Realita je dramaticky odlišná od dřívějších očekávání, kdy si tehdejší zástupci našeho státu mysleli, že si Česko určí termín přechodu z uhlí na jiný zdroj energie samo.
Nekoordinované ukončení těžby hnědého uhlí a jeho využívání bez přiměřené náhrady (koncepce řízeného odklonu od uhlí se teprve připravuje, hotová má být v polovině roku 2025) vyústí v raketový nárůst cen elektřiny. Bez vhodné náhrady by totiž stát musel nakupovat elektřinu od zahraničních dodavatelů. To by její cenu vyhnalo opět do extrémních výšek. Kdo ještě topí elektrokotlem, vystavuje se tedy potencionálnímu riziku vysokých nedoplatků.
Konec kotlů na uhlí v roce 2025
Vláda projednává i návrh na ukončení prodeje nových kotlů na uhlí, a to již k lednu příštího roku. Domácnosti, které v současné chvíli vlastní kotel na uhlí nebo čekají na jeho instalaci, mohou uhlím topit i nadále. Jediným omezením bude předpokládaný nárůst ceny uhlí. Jestliže se ale pro jeho koupi teprve rozhodujete, neotálejte. Po roce 2025 totiž dle současných poznatků nebudou k dispozici, jak upozorňuje firma OPOP.