Pokud si v ČR také pronajímáte byt, měli byste zpozornět. Rozhodně se vyplatí sledovat nové zákony a novely, protože leckdy mohou postavit to, co platilo dříve, doslova na hlavu. A jiné není ani ustanovení §2254 občanského zákoníku, které platí od 1.7.2020.
Pokuta za bydlení? Ale klidně
Ještě donedávna byla jedinou „jistotou“ pronajímatele tzv. kauce. Ta se obvykle skládala (a dones skládá) ve výši tří nájmů – pokud se tedy s pronajímatelem nedohodnete jinak. V případě, že nájemce neplnil své povinnosti (například se zpozdil s hrazením nájemného) nebo byt či jeho zařízení jakkoliv poškodil, bylo možné vzít náhradu za vzniklou újmu právě z této kauce. Ta byla však mnohdy malá, takže na pokrytí škod leckdy vůbec nestačila. A právě proto vstupuje do hry ještě pokuta, jak uvádí web OkoloBytu.
Největší průšvih je podnájem
Smluvní pokuty v nájemních smlouvách jsou totiž nyní upraveny zvláštními ustanoveními občanského práva. Například podle občanského zákoníku může být smluvní pokuta uložena, pokud nájemce neplatí nájemné včas nebo porušuje jiné povinnosti vyplývající z nájemní smlouvy.
A který přečin je postihován nejvíce? Kupodivu majitele bytu obvykle nejvíc nenaštvete tím, že se zpozdíte s placením, ale tím, že si do bytu přizvete další společníky. Jde o tzv. nepovolený podnájem (extrémem je pak to, že si sami byt najmete a poté ho opět pronajmete někomu jinému).
Ne vždy si můžete na zahradě dělat, co chcete. Pokud by vaše chování narušovalo kupříkladu sousedské vztahy, mohou úřady zakročit.…
více
Pokuta omezením, přesto pěkně vysoká
Tyto sankce však podléhají omezením, která mají zabránit nekalým praktikám a zajistit, aby sankce byly přiměřené závažnosti porušení. Ovšem tak můžete přijít o pěkný balík. V zásadě platí, že pokuta nesmí přesáhnout trojnásobek nájmu – jinými slovy, nesmí být vyšší než součet nájmů za tři měsíce.
Ale pozor – počítá se jen nájem, nikoli úhrada energií apod. a udělení pokuty možnost použití kauce nijak neruší. Pokud tedy platíte nájem cca 25 000 Kč, může vás nájemce v případě nesplnění jakýchkoli povinností „skásnout“ až o 150 000 Kč (kauce ve výši tří nájmů + pokuta ve výši tří nájmů). A s něčím takovým se rozhodně nevyplácí si zahrávat.
Můžete se bránit soudně
Vymáhání těchto sankcí ovšem musí být přiměřené, jak píše web FulSoft. Příliš vysoké sankce lze napadnout u soudu a lze je snížit nebo od nich upustit, pokud jsou považovány za nepřiměřené porušení smlouvy. Pokud tedy máte dojem, že je ve vašem případě pokuta příliš tvrdá, můžete se proti ní bránit soudně. A vysoké pokutě mohou čelit i majitelé domácích mazlíčků, jak jsme na webu adbz už psali.