1 ze 2 Čechů hrozí, že přijde o své obydlí. Stačí, že jste nevyplnili jeden dokument, a už se vezete

Téměř polovina majitelů domů nemá aktualizované pojištění svých nemovitostí, což v době vysoké inflace a rostoucích nákladů na stavební práce může vést k podpojištění.

i Zdroj fotografie: Frettie/ Creative Commons Attribution 3.0
                   

Majitelé téměř poloviny domů nemají svou nemovitost pojištěnou, a pokud ano, mnoho smluv je zastaralých a neodpovídá aktuální hodnotě domu. V období vysoké inflace, kdy rostou náklady na stavební práce a materiály, se tento problém stává zvláště palčivým. Česká asociace pojišťoven poukazuje na to, že mnoho majitelů zanedbává aktualizaci svých pojistných smluv, což může vést k podpojištění v případě škody.

Neaktuální pojistné smlouvy

Řada starších smluv, které jsou deset až dvacet let staré, čelí problému podpojištění. Částky, za které byla nemovitost pojištěna před lety, nedokážou v současné době pokrýt náklady na její obnovu. Výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek varuje před touto situací a zdůrazňuje potřebu pravidelně aktualizovat pojistné smlouvy.

Web Ct24 uvádí, že existuje možnost využít kalkulačku na webu České asociace pojišťoven k získání orientační hodnoty nemovitosti. Některé pojišťovací společnosti začínají implementovat podobné metody výpočtu pojistné hodnoty. Doporučuje se sledovat aktuální hodnotu nemovitosti, zejména při přístavbách nebo vylepšení domu, které mohou významně ovlivnit pojistnou hodnotu.

Pojištění nemovitosti iZdroj fotografie: Depositephotos

Automatické navyšování pojistky

Indexace pojistného umožňuje automatické zvyšování pojistky v souladu s inflací a cenami stavebních prací. Avšak i když je tato možnost k dispozici, je doporučeno pravidelně konzultovat s finančním poradcem, a to alespoň jednou za dva až tři roky. Finanční poradce může pomoci zhodnotit, zda jsou aktuální pojistné hodnoty dostatečné a zda je vhodné provést změny ve smlouvě.

Důležité je si být vědom toho, že konečné rozhodnutí o indexaci pojistného je vždy na samotném klientovi, který může tuto možnost odmítnout. Zajištění aktuální hodnoty nemovitosti v pojistné smlouvě je klíčové pro adekvátní krytí v případě škody a minimalizaci rizik spojených s podpojištěním.

Máte svou pojistku aktuální?

Zdroj: ct24.cz
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články