Nejčastější škůdci na zahradě a způsoby jejich eliminace | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Nejčastější škůdci na českých zahradách a šetrné způsoby jejich vyhubení. Včasný zásah odvrátí katastrofu a zkaženou sklizeň

Nejčastější škůdci na českých zahradách a šetrné způsoby jejich vyhubení. Včasný zásah odvrátí katastrofu a zkaženou sklizeň

Ať už se jedná o slimáka nebo mšici, škůdci na zahradě jsou vážný problém, který je třeba řešit. Zjistěte, jakými způsoby se jich můžete co nejrychleji zbavit.

skudci
Zdroj fotografie: Depositphotos

Škůdci na zahradě představují velký problém pro nejednoho zahrádkáře. Pochutnávají si na našich polních a zahradních plodinách, ovocných stromech a okrasných rostlinách. Naštěstí se s nimi dá bojovat různými metodami (záleží na druhu). Mezi škůdci je zastoupeno obrovské množství živočišných druhů. Zde je jejich pět zástupců, kteří se na zahradách objevují nejčastěji.

Zanechává za sebou slizkou stopu

Plzáka španělského (Arion lusitanicus) každý dobře zná. Tento plž hnědé až rezavé barvy je zhoubou pro velké množství rostlin, např. brukev řepku olejku (Brassica napus subsp. napus), lilek brambor (Solanum tuberosum) nebo slunečnici roční (Helianthus annuus). Tento živočich poškozuje endosperm semen, požírá listy, překusuje stonky, nakusuje bulvy a hlízy a znečišťuje rostliny slizem. Jeho škůdcovské aktivity můžete zastavit:

  • položením různých pastí (např. vaječných skořápek),
  • jedem v podobě granulí,
  • parazitickými hlísticemi.

Živí se rostlinnými šťávami

Na mnoha rostlinách škodí mšice. Jedná se o drobný hmyz, který je řazen do řádu polokřídlích. Škody způsobují hlavně posátím, které se projevuje např. žloutnutím rostlinných pletich a vadnutím. Své květiny a dřeviny před nimi můžete chránit různými chemickými nebo domácími postřiky, mořením osiva nebo podporou jejich přirozených nepřátel-slunéček. Mšic existuje opravdu mnoho. Patří mezi ně např.:

  • mšice broskvoňová (Myzus persicae),
  • mšice maková (Aphis fabae)
  • a mšice jabloňová (Aphis pomi).
puklice cervci rostliny skudce
Zdroj fotografie: Depositphotos

Puklice švestková (Parthenolecanium corni) je, stejně jako mšice, druh hmyzu patřící do řádu polokřídlích. Napadá zejména slivoně (Prunus sp.) a další peckoviny, ořešák (Juglans sp.) a lísku (Corylus sp.). Na těchto dřevinách škodí posátím, které má za následek prosychání větví, chřadnutí a snížení plodnosti. Jeden ze způsobů ochrany proti nim je aplikace lepových pásů na kmeny dřevin.

Otevírá dveře houbovým patogenům

Bělásek zelný (Pieris brassicae) je motýl s křídly bílé barvy, jehož larvy si rády pochutnávají na listech brukvovitých rostlin. Tímto poškozením pletiv usnadňují vstup houbovým patogenům, a navíc je znečišťují svým trusem. Zbavit se jich můžete těmito metodami:

  • zakrytí porostu netkanou textilií,
  • ruční sběr housenek,
  • aplikace různých postřiků.

Její chuť k jídlu nikdy nekončí

Je jen málo zahrádkářů, kteří na svém políčku s bramborami nenašli mandelinku bramborovou (Leptinotarsa decemlineata). I když tento pruhovaný brouček na první pohled vypadá sympaticky, dokáže napáchat velkou paseku. Jak její larvy, tak i dospělci požírají listy rostlin z čeledi lilkovitých (Solanaceae). Nejefektivněji se jich můžete zbavit buďto ručním sběrem nebo pomocí insekticidů a přírodních postřiků.

Kteří škůdci se nejčastěji objevují na vaší zahradě? Jak s nimi bojujete?

https://youtu.be/Mk5B_B2dRUw
Vyrobte si i vy domácí univerzální postřik na škůdce. Stačit vám k tomu bude jen pár přísad

Zdroj: Lighttheminds