Byt za 1 Kč může získat každý. Musíte si ale pospíšit, než vás někdo předběhne

Majitelé nemovitostí v hornických oblastech nabízí bydlení za 1 Kč. Nájemce musí nemovitost na své náklady opravovat a zvelebovat.

i Zdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Získat byt pouze za 1 Kč a místo placení nájmu dávat bydlení svépomocí dohromady? Taková příležitost se naskytla v bývalých hornických koloniích.

Bydlení za 1 Kč měsíčně

Majitelé bytů a domků v bývalých hornických koloniích našli cestičku, jak pronajmout nemovitost, o kterou by jinak nikdo neměl zájem. Nemovitosti jsou zde totiž ve velmi špatném stavu. Pronájem tak začali nabízet jen za jednu korunu měsíčně. Není se čemu divit, že je o tohle levné bydlení ze strany nájemníků velký zájem a jsou zpravidla rychle pryč.

Kdo si v těchto místech takové bydlení pronajme, bude zbaven povinnosti platit nájem. Ten ho opravdu vyjde jen na jednu korunu měsíčně. Funguje to tak, že majitel nemovitosti pronajme zájemci byt a ten místo toho, aby každý měsíc platil nájem, dává na své náklady nemovitost do pořádku.

Způsob, jak pronajmout byty ve špatném stavu

O tomto způsobu pronájmu informoval Karvinský deník. Zájemce si skutečně může pronajmout byt jen za 1 Kč měsíčně, zavazuje se tak ale k tomu, že na dané nemovitosti bude aktivně pracovat. Byty jsou pronajímané s tím, že je ve smlouvě jasně zahrnuto, jaké práce a v jakém rozsahu tam musí nový obyvatel udělat.

iZdroj fotografie: Nikol Kolomazníková pro adbz

Vše je domlouváno individuálně. Od individuální dohody se odvíjí délka pronájmu, která standardně trvá jeden rok, ale v tomto případě je doba prodloužena o dobu, kdy budou probíhat opravy, a také o dobu, kdy již opravený byt může jeho obyvatel obývat, aniž by kromě placení nájmu musel něco dělat.

Win-win situace pro obě strany

Hornické a hutnické kolonie podle webu OSU tvořily svého času nezaměnitelnou dominantu průmyslových měst zejména na Ostravsku a Karvinsku. Po některých dnes už není ani památky, jiné se ještě zachovaly.

Myslíme si, že takové byty, které je možné pronajmout si pouze za jednu korunu měsíčně, ještě budou v nabídce. Pokud byste o ně měli zájem, je potřeba situaci sledovat. Pro majitele nemovitosti i nájemníka je to tzv. win-win situace. Majitel bude mít opravený byt a nájemce získá příležitost upravit si bydlení podle svého. Na webu adbz jsme také psali o tom, jak lidé plošně staví domy zadarmo. Podle mnohých jde o chytré využití skulinky v systému.

Měli byste o bydlení za 1 Kč měsíčně zájem? Šli byste do toho?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články