Banány si můžete vypěstovat i v obýváku. Chutnají mnohem lépe
adbz.cz » Hobby » Domácí banány se těm kupovaným nemohou chutí rovnat. Vypěstovat se přitom dají i v obýváku

Domácí banány se těm kupovaným nemohou chutí rovnat. Vypěstovat se přitom dají i v obýváku

Banánovník je exotická rostlina náročná na prostor a světlo. Je možné je ale pěstovat i v našich podmínkách, dodržováním několika zásad se dočkáte plodů.

pestovat banany zelene plody
Zdroj fotografie: Vitaium / Creative Commons / CC BY-SA

Milovníci banánů mohou začít jásat. Přemýšleli jste někdy o tom, že byste si pěstovali vlastní banány, ale přišlo vám to naprosto nereálné? Opak je pravdou. Pěstování banánovníku není nikterak náročné a při poskytnutí správných podmínek je možné je pěstovat klidně i v obývacím pokoji. Je ale nutné podotknout, že byste se měli obrnit trpělivostí, na plodech banánů si při troše štěstí pochutnáte až za několik let. Jejich chuť ale stojí za to, protože té se u těch kupovaných nedočkáte.

Dostatek místa a pravidelná zálivka

Banánovník je exotická rostlina pocházející z východní Asie. Vzrostlý banánovník dosahuje výšky až 10 metrů, pokud jej ale budete pěstovat doma, pravděpodobně se růst zastaví okolo 2–3 metrů. I přesto je to ale velká rostlina, která pro správný růst potřebuje opravdu velké množství prostoru. Pěstovat je můžete ze semen. Ta se sází koncem zimy a trvá přibližně měsíc, než vyklíčí. Až rostlina zesílí, přesaďte ji do vhodné nádoby o rozumné velikosti.

Druhou možností je koupit už vzrostlý banánovník. Před nákupem si ale rostlinu velmi dobře prohlédněte, zda má zdravé listy beze skvrn a není příliš suchá. I v tomto případě je potřeba rostlinu přesadit do většího květináče. Pokud jste koupili více kusů, vysaďte vždy každou zvlášť. Kdybyste je vysadili společně do velkého květináče, listy by neměly dostatek prostoru pro svůj růst. Čím je rostlina větší, tím je náročnější na přísun vody. Pozor ale na přelití, to banánovníku rozhodně nesvědčí. Kořenový systém by začal uhnívat a rostlina by neprosperovala.

Čím hnojit domácí banánovník

Rostlinu je potřeba pravidelně hnojit. Pro tento účel vždy kupte speciální hnojivo přímo pro banánovníky, které má vyvážený podíl živin a minerálních látek. Hnojte každých 14 dnů. Samotné plody, banány, jsou rovněž výborným domácím hnojivem. Slupky od banánů tedy nevyhazujte, ani ty kupované, ještě vám dobře poslouží v péči o ostatní pokojové rostliny.

Rostlina banánovníku
Zdroj fotografie: Depositphotos

Banánovník jakožto exotická rostlina je velmi náročná na dostatek světla a slunečního svitu. V létě jej můžete pěstovat i venku na terase, balkónu či zahradě, teplota by ale neměla klesnout pod 11 °C. Pokud se rozhodnete pro jeho přesun ven, hlídejte, zda předpověď počasí nehlásí silný vítr. Ten by mohl rostlinu povalit a polámat křehké a velké listy banánovníku. Po zbytek roku mějte rostlinu doma, i zde ale platí, že by měl být umístěn na velmi světlém místě. Banánovník patří mezi rostliny, které výborně čistí vzduch.

Banánovník po odkvětu usychá

Banánů se při správné péči můžete dočkat nejdříve 3 roky od zasazení (běžně v bytě vám však vyrostou jen málokdy, musíte mít ideálně zimní zahradu nebo skleník). Až jsou plody zralé, banánovník usychá. Žádnou paniku, o exotickou krásku nepřijdete, už před začátkem kvetení začnou okolo oddenku vyrůstat nové výhonky, které si můžete přesadit do menších květináčů. Listy mladých rostlin mohou být náchylné na mšice, a to obzvláště při přemokření půdy, nebo vystavováním banánovníku nižším teplotám.