Okrasné traviny, kterým se daří všude za všech podmínek. Zahradu rozzáří k nepoznání za pár korun

Pozvěte si do zahrady rostliny, které vypadají půvabně v každém ročním období. Trávy vaši zahradu rozzáří a rozdělí na zóny.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Okrasné trávy jsou jako ozdoba na záhony nebo jako výsadba podél plotů ideální. Plní dekorativní funkci prakticky po celý rok a péče o ně navíc není nijak náročná. Zjistěte, jak se o ně správně starat a jak vybrat nejlepší místo pro výsadbu okrasných trav. Seznamte se s těmi správnými druhy, které bez potíží odolají i našemu proměnlivému klimatu. Díky tomu vám budou okrasné trávy dělat jen a jen radost.

Rákosovka velká přinese dotek Japonska

Půvabná rákosovka velká (Hakonechloa macra) vypadá na první pohled spíše jako nízký bambusový keřík. Uplatní se především jako solitéra. Vypadá skvěle přímo na záhonech, ale sluší jí i role hraniční rostliny a potěší vás i na větších skalkách. Nádherné jsou především kultivary ‚All Gold‘ a ‚Aureola‘, jež se pyšní dozlatova zbarvenými listy. Potřebuje polostín a dobře odvodněnou, humózní půdu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ozdobnice čínská poroste kdekoliv

Doporučujeme především kultivar Miscanthus sinensis ‚ Zebrinus ‚, který se pyšní zlatými proužky na jinak tmavě zelených listech. Jde o prvek, který upoutá oko každého návštěvníka. Zajímavého dekorativního efektu při výsadbě lze dosáhnout kombinací různých kultivarů ozdobnice. Vytváří velké trsy a rychle se šíří po okolí. Sázejte ji vždy do prostoru, který jste předem ohraničili třeba cihlami, zapuštěnými hluboko do země.

iZdroj fotografie: Pixabay

Bambus poslouží jako živý plot

Chcete své zahradě dodat opravdový nádech exotična? Pak vsaďte na bambusy. Skvělý je například Phyllostachys dulcis, jehož nejrůznější kultivary a klony vás potěší odlišnými barvami listů, které do vaší zahrady vnesou velmi vítaný výrazný akcent. Do Evropy přišly bambusy z Asie někdy v 19. století. Díky své výšce snadno poslouží i jako živé ploty. Vyhovuje jim polostín a dobře odvodněná, mírně kyselá zemina.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kostřava stříbrná – sázka na jistotu

Pokud se v této oblasti zatím příliš neorientujete, bude tato tráva, kterou můžete v obchodech najít i pod latinským názvem Festuca glauca nebo pod označením kostřava modrá, jasnou první volbou. Skvěle totiž odolává nepříznivým povětrnostním podmínkám, ale i nejrůznějším škůdcům a chorobám. Pochází z USA a k nám se dostala v 19. století. Vyhovuje jí plné slunce a dobře odvodněná půda. Patří mezi nižší druhy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kavyl péřovitý vypadá opravdu exoticky

Je k dostání hned po dvěma latinskými názvy (Nassella tenuissima nebo Stipa tenuissima), či pod anglickým jménem odrůdy ´Ponytails´, které jeho vlastnosti vystihuje nejlépe. Vytváří nádherná a vysoká květenství (laty), jež lze také nařezat a nasušit pro použití do suchých kytic nebo jiných dekorací. Vyhovuje mu plné slunce i polostín a písčitá půda. Ale pozor – do okolí se dokáže velmi rychle šířit semeny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Japonská krvavá tráva umí vyděsit

Pokud byste nahlédli do katalogů, našli byste tu jen názvy lalang válcovitý či imperata válcovitá (Imperata cylindrica ‚Rubra‘), ovšem přezdívka japonská krvavá tráva převzatá za angličtiny vám prozradí mnohem víc. Tato tráva se pyšní nádherně červenou barvou. Ale pozor, dokáže se opravdu rychle šířit po okolí (v některých zemích je považována za invazivní druh). Vyhovují ji vlhká místa na slunci nebo v polostínu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ovsíř vždyzelený potěší i během zimy

Dalším tipem pro nákup je půvabný ovsíř vždyzelený (Helictotrichon sempervirens, Avena candida). Zaujme nevšedně zbarvenými listy i nádherně vypadající latami. Květenství se objevují zpravidla v červnu a červenci a mají podobu volných, mírně povislých lat. Ovsíři se bude skvěle dařit na skalce, v naturalisticky koncipovaných zahradách i na tzv. zelených střechách. Potřebuje jen světlo a mírnou vlhkost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Muhla mexická červená – další favorit

Muhla mexická červená (Muhlenbergia capillaris) vypadá zjara nenápadně, později vás však příjemně překvapí její dočervena vybarvená květenství. Ve srovnání s jinými druhy trav jsou také velmi vysoká, mívají i metr a půl (v dobrých podmínkách i o něco více). Muhla mexická se opravdu snadno pěstuje. Nejlépe jí vyhovuje plné slunce, ale spokojí se i s částečným stínem. Aby byla krásná, dopřejte jí středně vlhké stanoviště.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dochan dokáže okamžitě zaujmout

V obchodech se ptejte především na dochan setý ‚Rubrum‘ (Pennisetum setaceum ‚ Rubrum ‚). Jde o středně vysokou trávu s listy zbarvenými do tmavě červena. Bohužel velmi špatně snáší dočasný nedostatek vody a samozřejmě také nízké teploty, které panují v zimě. V našich končinách se tedy pěstuje spíše jako letnička. Je středně vysoký a hodí se na plné slunce i do polostínu. Podmínkou je dobře odvodněná zemina.

iZdroj fotografie: Pixabay

Lenovník potěší pravidelnými trsy

Lenovník novozélandský (Phormium tenax) k nám připutoval z teritoria Austrálie a Nového Zélandu, jménem tedy neklame. Rostliny vyrůstají v hustých trsech a jejich listy dosahují délky přibližně 25-30 cm. Květinové výhonky alias laty pak mohou dosáhnout až 40 cm. Přesto vypadají natolik efektně, že potěší každé oko. Lenovník vyžaduje polostín nebo plné slunce a výživnou, humózní zeminu s dostatečnou drenáží.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sedoulek je nízký, ale efektní

Na první pohled vás sedoulek plochostvolý ‚Nigrescens‘ (Ophiopogon planiscapus ‚Nigrescens‘) nejspíš příliš nezaujme. Ovšem pokud mu dopřejete prostor a necháte ho vytvořit menší, kompaktní trsy, vyniknou jeho tmavě modré listy, jež se místy mohou zbarvit i téměř dočerna, opravdu výjimečným způsobem. Je nízký, takže se hodí jako obruba záhonů. A potřebuje plné slunce v kombinaci s vlhkým a dobře odvodněným stanovištěm.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Egyptský papyrus se hodí k vodě

Můžete ho znát jako šáchor papírodárný (Cyperus papyrus). Ano, právě z jeho stonků se totiž v civilizaci na březích Nilu dříve vyráběl tolik cenný papyrus. A jak může prospět vaší zahradě? Dobře roste především v blízkosti jezírek a rybníků, tedy všude tam, kde by to jiné druhy trav kvůli přemokření pravděpodobně brzy vzdaly. Bohužel nesnese nízké zimní teploty, takže ho na zimu musíte přenést domů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Mnohé okrasné traviny lze zasadit ještě i nyní, u jiných si naopak budete muset počkat na jaro. Našli jste mezi těmito krasavicemi svého favorita, kterému budete chtít docela určitě udělat místo na zahradě?

Trávy nemusíte nechat jen tak volně růst. Vyzkoušejte nápady na dekorativní vázání, které vám na zahradě vytvoří skutečnou živou dekoraci

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články