Drobná pravidla tvoří obrovské úspory: Chytrá taktika, jak snížit účet za energie
Mnoho lidí si dost často neuvědomuje, že dělá spoustu věcí, které je energii navíc stojí zbytečně. Stačí jen změnit některé návyky a na financích se to ihned odrazí.
Obsah
Zdražování energií se v nejbližší době asi nezastaví, a tak se mnoho domácností dostává až do existenčních potíží. Hledání cest, jak se s výdaji vypořádat, je na pořadu dne. Například k zemnímu plynu je dnes připojeno na 2,6 milionu tuzemských domácností. Dvě třetiny jeho spotřeby jdou na topení, třetina na ohřev vody a vaření. Největší potenciál pro úsporu se nachází právě v hospodaření s teplem. Jak tedy na to?
Kotel a jeho servisní údržba
Už jen pořízení kondenzačního kotle je velký krok k úsporám. Na rozdíl od starších typů totiž umí zužitkovat i zbytkové teplo. Všechny jeho výhody platí ovšem jen tehdy, pokud se o kotel pečlivě staráte. Pro optimální funkci potřebuje jednou za rok návštěvu servisního technika. Nezapomínejte ani na čištění a revizi spalinových cest.
Upravte topení a regulace
Teplotu domácnosti regulujte, když opouštíte dům, snižte ji. Už 1 °C dolů znamená úsporu asi 6 % průběžných energií. Veškerým radiátorům uvolněte prostor, zabarikádované nábytkem budou k ničemu, ať je nastavíte jakkoli. Optimální teplota pro místnost s dlouhodobým pobytem je 19–21 °C, o něco více si dopřejte v koupelně. V kuchyni vám pohodlně stačí 17 °C, protože ji spolehlivě vyhřejete vařením.
V ložnici si nechte jen 16–18 °C, jelikož nižší teplota přispívá i k hlubšímu a vydatnějšímu spánku. Spojovací prostory jako chodby a předsíně mohou zůstat klidně na 15 °C. Dbejte také na kvalitní oddělení prostor a nezapomínejte zavírat dveře.
Radiátory chtějí odvzdušnit
I ten nejúspornější plynový kotel může jet na plné obrátky, ale příliš tepla z něho nedostanete, pokud budete mít zavzdušněné radiátory. Tento stav poznáte tak, že je těleso na jednom konci horké a na druhém studené. Odvzdušněte je ideálně ještě před topnou sezónou, po dopuštění vody jednou za 3 měsíce. Stačí topení zapnout a otevřít ventily. Postupně toto provádějte se všemi radiátory, přičemž postupujte od přízemí nahoru.
Větrání rychlým průvanem
S topením souvisí i větrání, jenže v zimě se ventilačky těžce nevyplatí. Několikrát za den otevřete okna dokořán a udělejte na několik minut skutečný průvan. Dojde k rychlé výměně vzduchu, ale o akumulované teplo nepřijdete. Zůstane totiž jak ve zdech, tak v předmětech v místnosti.
Úspora během vaření
Tento bod může mnohé překvapit, ale stále jde o jednoduchou věc. Elektřinu lze ušetřit pečlivým použitím pokliček v kuchyni. Kdykoli je to možné, použijte také tlakový hrnec, hlavně pro delší vaření. Můžete tak dosáhnout úspor 15–50 %, což už stojí za pozornost.
Praní a sušení ve vhodném režimu
U praní a šetrnosti platí základní pravidlo, a to používat vždy celou kapacitu pračky. Při sušení dávejte pozor, abyste do sušičky dávali jen dobře odstředěné prádlo. Jakmile bude moc suché nebo ještě příliš vlhké, sušička spotřebuje více energie.
Nástrahy pohotovostního režimu
Každá domácnost má hodně spotřebičů, které běží v režimu pohotovosti. Tím stále mají nějakou spotřebu, aniž by však reálně cokoli dělaly. Nejlepším příkladem je televize, protože většina lidí ji vypíná jen ovladačem. Pro úsporu na tomto poli používejte však i její hlavní vypínač.