Skořápky ořechů projeví pokojovým i venkovním rostlinám velkou službu. Už nemusí bezúčelně končit v koši

Stop vyhazování ořechových skořápek! Vyzkoušejte jejich přírodní sílu nejen ve vaší domácnosti či zahradě, ale i v kosmetice, a dokonce i v lékárničce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

To, že příroda je mocná, nám dokazuje téměř neustále s každým svým výtvorem. Výjimkou nejsou ani na první pohled obyčejné ořechy a jejich skořápky, které jsou dokonce hotovým zázrakem hned v několika směrech. Obsahují totiž velké množství živin, vitamínů a obohacujících látek, které své využití najdou nejen v naší zahradě a domácnosti, ale přinášejí také nesmírné množství benefitů pro naše tělo. Inu, vyzkoušejte a posuďte sami.

Pro zahradu i pokojové rostliny

Protože jsou ořechové skořápky skvělým zdrojem přírodních vitamínů, minerálů a jiných značně obohacujících látek, jedná se o pomocníka, který se neztratí jak v zahradě, tak v domácnosti. Využít se dají například pro výrobu hnojiv a kompostu, ale i jako drenážní vrstva pro rostliny v květináčích či účinný odpuzovač hmyzu. Jejich využití je tak jednoduché, všestranné, ekologické a levné, že by byla nesmírná škoda vyhazovat tento poklad do koše.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud je totiž rozemelete na jemný prášek a přisypete do zahrady k plodinám i květům, stanou se přírodním hubičem plísní, bakterií a odpuzovačem nežádoucího hmyzu. U pokojových rostlin naopak mohou skořápky posloužit jako dokonalá drenážní vrstva pro lepší udržení teploty a vlhkosti uvnitř květináče.

Existuje také skvělé hnojivo z ořechových skořápek, které je zdrojem všech podstatných látek, minerálů a vitamínů, které rostlinky všeho druhu potřebují. Navíc díky svému přírodnímu původu je toto hnojivo vhodné pro všechny typy plodin i okrasných rostlin. Stačí pouze smíchat ořechové skořápky s půl litrem vroucí vody a jednou lžící cukru, nechat luhovat zhruba 7 dní a poté přecedit. Výsledkem bude vskutku komplexní a šetrné hnojivo, které vaše rostlinky jistě ocení.

Účinné čištění v domácnosti

Jelikož jsou ořechové skořápky z pevného přírodního materiálu a obsahují řadu vitamínů, své využití najdou i v domácnosti. Stačí je rozdrtit na menší kousky a poté přidat k čisticím prostředkům. Účinně tak napomohou například při čištění trvalých skvrn nebo u materiálů, u kterých je odstranění špíny složitým a dlouhotrvajícím procesem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

První pomoc pro tělo

Jak již bylo zmíněno, ořechové skořápky jsou hotovou bombou plnou vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek. Dají se z nich totiž vařit uvolňující čaje a odvary, ale slouží také i na výrobu přírodního peelingu, vlasových i obličejových masek a napomáhají ke zvyšování přirozené imunity i tělesné obranyschopnosti vůči vnějším virům a bakteriím.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čaj z ořechových skořápek je výborným pomocníkem při prvních příznacích chřipky, nachlazení nebo kašle. Stačí zalít skořápky ze 12 ořechů půl litrem vroucí vody a nechat zhruba 12 hodin luhovat. Podle potřeby poté roztok kdykoliv ohřejte, přidejte lžíci medu a užijte si dokonalý čaj, který vás při nemoci opět postaví na nohy.

Odvar z ořechových skořápek se také hojně používá pro obnovení síly, přirozené pružnosti a krásy vlasů. Napomáhá také proti jejich vypadávání, znatelně zpomaluje tvorbu šedin a bojuje i proti lupům. Stačí si tímto odvarem zhruba 1–⁠2x za týden umýt vlasy a sami se brzy dočkáte kýženého výsledku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším využitím, které mohou ořechové skořápky mít, je také ve starostlivosti o pleť, pokožku a zuby. Pokud do čisticího mýdla jak pro pleť, tak pro tělo přidáte najemno rozdrcené ořechy, poslouží jako přírodní peeling, který vaši pokožku zbaví odumřelých částí, osvěží ji a dodá jí lesk a pevnost. Při přidání prachu z ořechových slupek do zubní pasty dojde k účinnému a především přírodnímu bělení zubů, a to bez poškození zubní skloviny.

Zdroj: Gardening, Azom

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články