Energetické společnosti zuří. Lidé přišli na to, jak topit 3x více za stejné peníze. Obyčejný alobal zvýší výkon všech typů radiátorů
Účet za elektřinu trápí především v zimním období každého, kdo doma používá elektrické přímotopy. Tato vychytávka vám ušetří peníze a potěší vaši peněženku.
Obsah
Náklady na vytápění se během zimní sezóny vždy vyšplhají na maximum. Pokud vytápíte klasickými elektrickými radiátory, můžete vyzkoušet několik vylepšení, která by měla zvýšit efektivitu a ušetřit peníze. Mnohé z těchto vylepšení si můžete vyrobit i doma z běžně používaných materiálů. Nejběžnější vylepšení radiátorů je za pomocí tepelného stínění.
Jednoduchá výroba, kterou zvládne opravdu každý
Pokud jste se rozhodli ušetřit náklady na vytápění domu a využít efektivně veškeré teplo, určitě se vám budou hodit věci, které si můžete vyrobit doma. K výrobě vám bude stačit obyčejná hliníková fólie, případně i klasický kuchyňský alobal. Vylepšit efektivitu můžete například termoreflexní fólií, běžný alobal ale bude fungovat také a dokáže vám většinu tepla vrátit do místnosti. Díky tomu se teplo z radiátoru neztratí ve stěnách, ale půjdu do místnosti.
K výrobě tepelného stínění budete potřebovat alobal nebo jinou hliníkovou fólii, větší kus kartonu, metr a oboustrannou lepicí pásku. Pomocí metru změřte rozměry radiátoru a na tyto rozměry připravte kartonový základ. Celý karton následně obalte hliníkovou fólií a kraje pečlivě zalamujte tak, aby byl celý karton z jedné strany zabalený, včetně okrajů. Hliníkovou fólii můžete připevnit oboustrannou páskou.
Důležitá je cirkulace vzduchu, který topení ohřívá
Dbejte na to, aby mezi radiátorem a vámi vyrobeným stíněním z hliníkové fólie byla mezera alespoň dva centimetry. Díky tomu bude teplo cirkulovat, namísto toho, aby zmizelo ve stěnách. Pokud všechny radiátory v domě opatříte tímto zlepšovákem, rozdíl poznáte už na příštím vyúčtování za elektřinu. Ten vám pomůže snížit ještě několik následujících rad.
V pokojích udržujte příjemné teplo. V přetopených místnostech je znatelné sušší vzduch, který rozhodně neprospívá vašemu zdraví. Zvýšenou pozornost věnujte také nastavení teploty v jednotlivých místnostech. Například v ložnici je ideální teplota na spaní mezi 17 – 20 stupni. Naopak v koupelně si můžete nastavit příjemných 24 stupňů, protože koupelny jsou většinou malé a díky tomu rychle vytopené. V obývacím pokoji nebo dětském pokoji doporučujeme udržovat teplotu 22 stupňů.
Jakou vychytávku na zefektivnění vytápění doma používáte?