Babiččin recept na zázračné hnojivo z cibulových slupek. Pokud jím budete zalévat své rostliny, zbledne závistí každý soused

Cibulové slupky jsou pro každého z nás odpadem. Vyhazujeme je do koše nebo na kompost. Nedělejte to, zkuste je použít jako hnojivo pro rostliny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slupky z cibule jsou obohacené o různé minerální a biologicky aktivní látky. Pokud hodíte celou cibuli i se slupkou do polévky, uděláte jedině dobře. Pro rostliny působí také blahodárně. Tonizují je, chrání před škůdci, chorobami a jinými neduhy. Zkuste jej ze slupek připravit. Postup je jednoduchý a vaše rostliny vám poděkují. 

Co slupky obsahují

Cibulové slupky obsahují karoteny, který působí detoxikačně i pro rostliny. Pomáhá růstu sazenicím a chrání plodiny před škůdci a chorobami. Phytoncides zabraňují vzniku plísním a houbám, které rostlinám jednoznačně škodí. Vitamín skupiny B je u mnohých zkušených zahradníků velmi důležitý. Zalévají s nim sazenice, urychluje růst stonků, ale i listů. Obsahuje mnohem více prospěšných sloučenin, které jsou pro rostliny potřebné. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Základem hnojiva jsou pouze slupky od cibule. Je jedno kterou použijete, ale mnoho zahradníků tvrdí, že největší sílu má červená cibule. Pokud však máte pouze žlutou, použijte ji. I tyto slupky budou silné a dokonalé k hnojení rostlin. Jak domácích, tak i venkovních. Oloupejte cibule a vložte slupky do uzavíratelné nádoby.    

Voda a čas je nejlepší přítel hnojiva

Pokud budete mít slupky oloupané a vhozené v nějaké nádobě s víkem – může být i skleněná zavařovací láhev, ale lepší bude plastová miska s těsnícím víčkem. Klidně použijte od velkého jogurtu nebo od zmrzliny. Nyní slupky zalijte 500 – 1000 mililitry vody. Zadělejte nádobu a nechte ji odstát, je to důležité, potřebujete silný výluh.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jakmile máte slupky zalité, nádobu zavřete a lehce s ní zatřepejte, aby se slupky s vodou promíchaly. Poté ji kamkoliv odložte. Teplota by měla být pokojová, neumísťujte slupky do lednice nebo do chladného sklepa. Klidně ji dejte pod linku. Čas od času s ní zatřepejte, aby se obsah promíchal. Tak nechte louhovat 24 hodin. Pokud necháte pouze dvanáct, nic se nestane, ale den je ideální. Po uplynulé době přelijte přes síto a použijte.

Zdroj: Agriculturereview

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Darina Smoláková

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak působí kratom? Poznejte ho blíže
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky