Krb budoucnosti získává v Česku na popularitě: Má stále více zastánců, je šetrný a může si ho dovolit domu úplně každý

Pokud si chcete dopřát komfort tepla sálajícího z krbu, ale zároveň se nechcete zabývat pracnou manipulací se dřevem, vsaďte na biokrby.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Biokrby jsou v moderních interiérech k vidění stále častěji. A není se vlastně čemu divit. Jsou totiž opravdu ekologické a univerzální. Lze je umístit skutečně kamkoli a jako bonus není třeba hledat vhodný prostor k uskladnění paliva, které se stará o vytvoření báječné atmosféry živého ohně. K provozu totiž potřebují pouze bioethanol, který můžete mít uložený prakticky kdekoliv. A co o nich stojí za to vědět?

Co je to vlastně ten biokrb

Jde o moderní verzi klasického krbu, v níž hoří lehce dostupné palivo na bázi ethylalkoholu. Oproti tradičním krbům však má jednu velkou výhodu. Nevydává totiž žádný zápach ani kouř a po použitém biopalivu nezůstává navíc ani popel. Moderní biokrby se navíc pyšní opravdu nápaditým zpracováním, takže poslouží i jako skvělá dekorace do domácnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je biokrb nějakým způsobem škodlivý?

Biokrb do ovzduší neuvolňuje žádné škodlivé látky, takže není třeba se jeho použití bát. Naopak, lze ho dokonce použít pro aromaterapii, a to díky speciálním éterickým olejům, které se přidávají do používaného paliva. Díky jejich speciálnímu designu si navíc můžete být jisti i tím, že se bioethanol nerozlije po okolí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Myslete jen na to, že i krb na palivo mírně zvyšuje teplotu v místnosti a rovněž skvěle vylepšuje vzdušnou vlhkost. Obvykle proto bývá doporučován do obývacího pokoje, ale může být také bez potíží umístěn v ložnici nebo kuchyni. I tady pak můžete čerpat všechny jeho výhody. Není třeba ho napojovat na komín ani žádný jiný odtah spalin.

Biokrby jsou u nás stále oblíbenější

Jde bez nadsázky o krb, který může mít doma úplně každý. Není třeba se v žádném směru omezovat. Lze ho dokonce uložit do stěny nebo umístit do blízkosti choulostivého nábytku, což u klasického krbu samozřejmě není možné. A funguje dobře nejenom uvnitř, ale také na terase nebo na balkoně. A horní příčky oblíbenosti obsazují tyto krby také proto, že používané palivo je opravdu šetrné k životnímu prostředí.

Jaké jsou nevýhody moderního krbu

Než si ho však domů pořídíte, měli byste vědět ještě něco. Interiér, v němž se ho rozhodnete používat, je třeba pravidelně větrat. Při spalování biopaliva se totiž do vzduchu uvolňuje nejenom vodní pára, ale také oxid uhličitý. Biokrb se rovněž nemůže stát hlavním zdrojem vytápění domu, na to jeho výkon zkrátka nestačí. Plní spíše dekorační než užitnou funkci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A v úvahu byste měli vzít i cenu používaného paliva. Průměrná spotřeba biopaliva v běžně dostupných modelech se pohybuje okolo 1,5 litru bioethanolu za 3 hodiny používání. A litr tohoto paliva stojí okolo 100 Kč (v akci ho někdy lze sehnat i levněji). Provoz biokrbu tedy není zrovna nejlevnější.

Kolik stojí biokrb a jaké má možnosti

Zbývá se podívat ještě na jeden aspekt – cenu samotného biokrbu. Nejde o tak velkou investici, jak si možná myslíte. Ty nejlevnější modely jsou k mání už za 5 000 Kč, pokud však chcete větší a masivněji vyhlížející kousky, můžete zaplatit i dvojnásobek. Skutečně designové modely pak atakují i cenu několika desítek tisíc, ale to už je spíše výjimka.

Přesvědčily vás výhody biokrbu, nebo nedáte dopustit na ten klasický?

Zdroj: Imaginfires, Xaralyn, Biokrby

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články