Koupili vyřazený autobus z vrakoviště za 300 000 Kč. Místo sešrotování z něj vytvořili pohádkový karavan pro sebe a své děti
Více zážitků a méně věcí, to je motto rodiny, která si na svou cestu životem zvolila parťáka v podobě autobusu. Po renovacích z něj vytvořili plnohodnotné bydlení.
Obsah
Dnešní doba plná nejmodernějších technologií (třeba vysokorychlostního připojení k internetu) nahrává tomu, že stále více lidí volí alternativní bydlení na cestách. Tohle je přesně příběh rodiny Bellových: Colbyho, Emily a jejich tří dětí. Ti se rozhodli změnit svůj život a vydat se na cestu v přestavěném autobuse. Jak to všechno začalo a jak takový autobus přestavěný na plnohodnotné bydlení vůbec vypadá?
Pětičlenná rodina na cestách
Rodina softwarového inženýra Colbyho žila původně v Utahu, než se v roce 2018 rozhodli prodat všechen svůj majetek a vydat se na cesty. Poté, co prodali většinu svého majetku a pronajali svůj dům, vydali se přes Kostariku v Austrálii, Nový Zéland, Tchaj-wan až na Fidži. Celou tuto cestu s rodinou absolvovali během několika měsíců a poté se vrátili zpět. Po návratu do Spojených států byl čas naplánovat další krok, kterým bylo pořízení bydlení na kolech.
Rozhodovali se mezi několika možnostmi bydlení na kolech, díky němuž by mohli pokračovat v cestování a zároveň měli plnohodnotný prostor pro rodinný život a práci. Nakonec zvítězil autobus, který pár našel už částečně zrekonstruovaný. Autobus je 36 stop dlouhý se zvýšenou střechou o 21 palcích. Pár prodal svůj dům a projekt dokončil v srpnu 2020. ‚‚Milovali jsme život ve městě a naši čtvrť. Cestování ale úplně změnilo naše priority,‘‘ přiznává šťastná rodina.
Přestavba s neuvěřitelnými vychytávkami
Autobus nejenže nabízí naprosto komfortní bydlení pro celou rodinu, ale zároveň skýtá velké množství různých vychytávek. V takovém malém prostoru totiž člověk musí opravdu s rozumem využít každý centimetr místa, a to se rodině Bellových povedlo. Autobus má jednu centrální chodbičku, které dominují pohovky z jejich původního rodinného domu, na nichž také společně stolují. Takhle může rodina trávit čas společně tak, jako tomu bylo dříve.
I v takhle malém prostoru, jako je autobus, mohou mít děti svoje království. Dětský koutek umístěný nad sedadlem řidiče je také jedna z největších vychytávek. Děti si tak mohou hrát v soukromí a mají svoji pevnost, ve které schovávají všechny své hračky. V autobusu má rodina také spíž, v níž je umístěna lednička a také výsuvný regál se všemi proprietami na vaření a dobrotami, na kterých si rodina ráda pochutnává.
Srdce domova
Hlavní prostor tohoto netradičního bydlení je tvarován do písmene L a paní domu Emily ho právem nazývá srdcem domova. Prostor je dobře vybaven kompaktním propanovým sporákem a troubou, dřezem, pracovními deskami z řeznického bloku a spoustou skříněk pro skladování všeho, co rodina v kuchyni potřebuje. Skříňky jsou také opatřeny magnety, aby se při cestování neotevíraly.
Za kuchyní se nachází prostor se zvýšenou podlahou, který Colby šikovně využil jako další místo pro úložiště. V autobuse nalezneme také koupelnu s kompostovacím záchodem a sprchovým koutem s malým umyvadlem nainstalovaným v rohu. V koupelně jsou také únikové dveře, které rodina používá například k vyvětrání. Stačí ale zatáhnout závěs a rodina má zase soukromí.
Ložnice aneb Království spánku
Děti mají vlastní ložnici vybavenou útulnými palandami a policemi na knihy a šuplíky na oblečení. Pod palandami je další úložný prostor, a dokonce i místo pro pračku. Dále se dostáváme k zajímavým děleným dveřím: spodní polovina dveří se otevírá do kufru autobusu, kde je uloženo elektrické nářadí, sportovní vybavení a solární baterie. Horní polovina dveří se otevírá do ložnice rodičů, která někdy slouží i jako pracovní prostor pro Colbyho.
Terasa na střeše
Terasa je něco, co bychom jen těžko čekali u bydlení na kolech. I přesto ji rodina má, a to přímo na střeše autobusu. Na terase paní domu ráda cvičí jógu nebo zde otec Colby pracuje a ve chvílích volna zde tráví čas s výhledem z campingové židle. Rodina utratila celkem 14 000 dolarů za autobus a dalších 26 000 dolarů za přestavbu k obrazu svému. ‚‚Chceme více rodin inspirovat k tomu žít jinak a sbírat spíše zážitky než věci,‘‘ říkají mladí manželé.
Líbí se vám takový nápad, nebo upřednostňujete klasické bydlení?