Na přání majitelů vznikl tento atypický dům. Nejcharakterističtějším znakem je jeho střecha, která je po delší straně rozdělena do dvou sekcí rozdílných výšek.
Vzniká tak dojem dvou protínajících se masivů. Je to efekt, který si majitel přál kvůli celkovému dojmu ze stavby. Tedy že jde o dům, který se současně otvírá na vnější straně, ale je stále uzavřený a vytváří tak soukromí. K naplnění tohoto přání byl dům studiem Beczak Architekci rozdělen na uzavřený tmavý jižní blok a vyšší světlý šedý severní blok. Hlavní vstupy se pak nachází v místě spojení těchto bloků. Jsou ohraničené a směrované volně stojícími vnějšími zdmi.
Role dvou střech
Na ty se pak už napojuje vlastní masa rodinného domu. Severní část je vysoká 4,6 metru a uvnitř se nachází obývací pokoj a tři ložnice. Výškový rozdíl střešních prvků pouští slunce nad jižní částí do pokojů, které jsou orientovány na sever. Výška malých ložnic dovolila vytvoření mezaninu, který kompletuje funkční rozložení místností. Pokračování vyšší střechy pak pokrývá i terasu.
Dokonale promyšlený, ale luxusní chaos. Tak působí originální farma, kterou majitelé nechali vystavět v horách nad Los Angeles. Prostor je j…
více
Obývací pokoj je z velké části orientován na západ a tato místnost je výrazně prosklená. Okna jsou však z tlumených skleněných panelů, které jsou v harmonii s tmavým zakončením nižších částí domu. Stěna syrového betonu pak slouží jako pozadí pro obývací pokoj s volným krbem. Pokračuje navíc skrze okna až na vnější terasu. V kombinaci s pokračujícím stropem tak vzniká pocit celkového spojení vnitřku domu s jeho vnějším prostředím. Jižní část domu je orientována směrem od silnice.
Okna několika verzí
Silnice se nachází velmi blízko domu a částečně ho obepíná. Jižní část tak zahrnuje kuchyni, koupelny, prádelnu a také pokoj pro hosty. Okna ve fasádě jsou dlouhá, úzká a umístěná přímo pod stropem. Poskytují tak sluneční světlo, ale ne pohled dovnitř rovnou ze silnice. I když má kuchyň velké okno, dá se zatáhnout. Pohled dovnitř ze silnice je také blokován volně stojící betonovou stěnou lokalizovanou v linii s hlavní fasádou. V meziprostoru je další malá terasa.
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Beczak Beczak Architekci, fotograf Jan Karol Gołębiewski
Obě terasy jsou tvořeny betonovými deskami a propojuje je dřevěný můstek. Vstup do domu je také odlišen použitím dřeva. Celá forma domu je silně ovlivněna tvarem malé parcely, na které stojí. Prvním zřetelným prvkem je totiž její nerovnoměrnost. Západní konec je nejširší, takže byl ponechán pro zahradu. Vyvažuje tak nejširší část domu s obývacím pokojem a zahradou. Dům se zužuje na východ, stejně jako je tomu u samotné parcely.
Zahrada a garáž
Východní konec je doslova zaplněn garáží. Aby bylo využito maximum prostoru, rozhodlo se studio nedělat v plotu branku. Místo toto se linie živého plotu stáčí dovnitř a spojuje se s přední zdí domu. Garáž je tak přístupná přímo z vnější silnice. Přání majitelů tak byla splněna do puntíku.