Rekonstrukce bytu ze sovětské éry dopadla na výbornou | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Do původního bytu byste se štítili vkročit. Jeho 4měsíční královská přeměna si zaslouží obdiv

Do původního bytu byste se štítili vkročit. Jeho 4měsíční královská přeměna si zaslouží obdiv

O starých bytech v nedobrém stavu si mnozí myslí, že se s nimi nedá nic moc dělat. Tato rekonstrukce však tento názor jednoznačně vyvrací.

chruscov sut
Zdroj fotografie: S vědomím Afansy Vovk

Dokonce i ve starém „Chruščovovi“ lze vytvořit útulný a zároveň velice stylový životní prostor. Pokud však k věcem přistupujete moudře. V tomto případě si majitel pořídil dvoupokojový byt s rozlohou 42 metrů čtverečních. Chtěl si z něj udělat pohodlné bydlení při bakalářském – i dalším – studiu. Všechno uvnitř ovšem odpovídalo zcela zastaralým sovětským standardům, s čímž bylo nevyhnutelně potřeba něco provést.

Rodí se nová tvář domácnosti

Stěny kuchyně i koupelny byly natřeny modrou barvou a celý interiér obývacího pokoje působil až extrémně fádně. Vzhledem k době a stylu vzniku se není čemu divit. Bylo proto nutné provést kompletní přestavbu. Aby byl byt vizuálně rozšířen, rozhodl se majitel pro spojení kuchyně s obývacím pokojem. Bylo potřeba vybourat vnitřní příčky. Vypadalo to sice děsivě, ale fáze naprosté devastace prostoru je pro nový tvar zkrátka nevyhnutelná.

Majitel počítal s tím, že celá operace bude trvat asi 4 měsíce a tento termín se mu nakonec podařilo dodržet. Pravda, úplné konečné uspořádání trvalo ještě několik měsíců, ale tehdy už se tam dalo normálně a pohodlně bydlet. Jako poslední koupil několik kousků nábytku a pár dekorativních předmětů. Dispozici, design a celkovou kompozici si majitel vybral zcela sám. Výsledek sloučení jeho stylu a preferencí je velmi originální a celkově stylový.

Na poprvé vynikající výsledek

Je potřeba poznamenat, že se tento muž do podobné rekonstrukce pustil vlastními silami zcela poprvé. Neměl přitom ani v úmyslu dělat něco exkluzivního, jedinečného nebo náročného. Zkrátka si jenom chtěl (a potřeboval) vytvořit pohodlný, krásný a funkční interiér, ve kterém mu bude příjemné trávit čas. S tímto úkolem se vypořádal poměrně úspěšně, když vezmeme v úvahu původní stav celé bytové jednotky a dobu vzniku.

chruscov loznice
Zdroj fotografie: S vědomím Afansy Vovk

Na fotkách vidíte, jak krásně vypadá malý byt dva měsíce po rekonstrukci. Najdete zde i několik elegantních dekorativních figurek, klasickou podkovu pro štěstí a starožitné hodiny. Tyto kousky dotvářejí osobitou atmosféru i zvláštní kouzlo svobodného domova. Celý výsledek v těchto podmínkách ukazuje jednu důležitou věc. Kvalita života se totiž neodvíjí od počtu metrů čtverečních. Jde jen o to, jakou tvář majitel takovému prostoru vtiskne.

Jak dopadla vaše poslední rekonstrukce?

Zdroj: HomeBuilding