Singapur propojil moderní architekturu s přírodou | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Architekti našli způsob, jak skloubit novostavby s živou přírodou. Realizace v Singapuru jde světu příkladem

Architekti našli způsob, jak skloubit novostavby s živou přírodou. Realizace v Singapuru jde světu příkladem

S rozrůstáním měst za hranice volné přírody vyvstávají nové environmentální výzvy. Městský stát Singapur vyřešil nedostatek zeleně zbudováním architektonických skvostů.

singapur zelene balkony
Zdroj fotografie: Se souhlasem WOHA

Jihoasijský stát Singapur je třetím nejlidnatějším státem planety a zabírá bezvýhradně celý stejnojmenný ostrov a dalších třiašedesát přilehlých ostrůvků. Přirozeně tak představuje obrovský zásah do tamějšího životního prostředí a nedostatek zeleně byl považován za jeden z nejpalčivějších problémů místní populace. Poměrně záhy si zdejší představenstvo uvědomilo, jakému problému čelí, a rozhodlo se s tím něco udělat. Najali proto architekty, kteří dostali jasný úkol: přivést do zdejší hypermoderní architektury svěží závan zeleně.

Stromy v parcích, na střechách i stěnách budov

Městští plánovači a architekti se dohodli na propletení křivolakých mrakodrapů a moderních nákupních center se zelenou přírodou. Po celém městě tak vyrostly dokonalé skvosty, kde se snoubí ty nejúžasnější výtvory lidské civilizace a přírody zároveň. K vidění tu jsou jak klasické zelené parky a stezky uprostřed hustého zalesnění, tak i zelené střechy, terasy a kaskádovité vertikální zahrady a zelené stěny.

singapur chodnik zelen
Zdroj fotografie: Se souhlasem WOHA

Projekt podporuje biologicky rozmanitý ekosystém – mimo jiné ptáky a vydry, kteří kolonizují prostor. Ten byl navržen tak, aby lidé a příroda koexistovali v harmonii. Když se lidé cítí blíže přírodě a chtějí ji chránit, je to úspěšný biofilní design, tedy využití přírody k tomu, aby lidem dodala energii, nabila je a umožnila jim znovu se s ní spojit, jako to dělávali naši předkové,“ uvedl v tiskové zprávě zemský ředitel Singapuru Leonard Ng.

Dnešní Singapur se tak stal biologicky rozmanitým městem plným živých zahrad. Zde se ale zdejší obyvatelé nezastavili. Zkoumáním dalších způsobů formování udržitelných měst a systémů osídlení prostřednictvím cíleného vysazování vhodných rostlinných společenstev se zabývá Národní univerzita v Singapuru ve spolupráci s laboratoří Future Cities Lab.

Glasgowský klimatický pakt vzali za svůj

Singapur jde příkladem všem zemím, které se v listopadu 2021 ve skotském Glasgow dohodli na přistoupení ke krokům zajišťujícím ekologickou udržitelnost života ve svých zemích. Singapur se rozhodl okamžitě jednat a soustředí se na vytvoření zřetelně zeleného klimatu ve svých ulicích.

singapur zelen sazet
Zdroj fotografie: Se souhlasem WOHA

Zabudování zelených míst po celém městě řeší hned několik problémů naráz. Jednak zlepšuje biologickou rozmanitost ve městě, pomáhá k zajištění čistého ovzduší a také k udržitelnému hospodaření s vodou. Kromě toho město rozjelo obří kampaň, která má za cíl vzbudit v občanech pocit sounáležitosti a „spoluvlastnictví“ města, za něž jsou i oni zodpovědní.

S osazováním volných prostranství tak často pomáhají samotní zdejší občané. „Projekt byl navržen tak, aby maximalizoval záchyt vody, která přirozeně padá na ostrov, a také vytvořil pocit vlastnictví, jenž bude probíhat po generace, takže lidé budou chtít své životní prostředí chránit,“ uvedl Leonard Ng.

Jakým způsobem rozšiřují zeleň představení vašeho města?

Zdroj: ArchDaily