Dost bylo plísně. Lze se jí zbavit i bez štiplavého smradu a snadno předejít jejímu dalšímu vzniku
Plíseň v koupelně mezi dlaždičkami nebo kolem vodovodní baterie není nevyhnutelná ani neškodná. Snadno se totiž může rozšířit i do dalších částí bytu. Naštěstí se s ní dá něco dělat.
Obsah
V domácnosti se mohou množit nejrůznější druhy plísní, z nichž obvykle žádná není z těch kulturních, kterou byste si se sýrem naskládali na chleba nebo s ní léčili angínu. Ba právě naopak. Většina mikroskopických hub, jež s námi sdílejí domácnost, může vyvolat nejrůznější zdravotní obtíže od alergií až po silné záněty plic. Je proto vhodné, pokud už se někde objeví, je urychleně odstranit a přijmout veškerá opatření pro to, aby se už nikdy znovu neobjevily.
Nejhorší je černá plíseň
Černá plíseň rodu Stachybotrys je nejzákeřnější ze všech a může i vážně ohrozit zdraví. Existují záznamy o úmrtí kojenců i dospělých osob v důsledku plicních infekcí způsobených právě touto houbou. Velmi se jí daří ve vlhkém zdivu i pod tapetami a na dalších místech. Pokud ji doma objevíte, izolujte postiženou místnost. Vždy po její návštěvě vyperte oblečení na nejvyšší možnou teplotu a noste raději respirátor.
Zkrátka udělejte vše pro to, abyste se nenadýchali jejích spor a abyste je na svém oblečení neroznesli po celém bytě. Pokud jsou ložiska černé plísně hodně rozsáhlá, je vhodné se při jejich likvidaci obrátit na odborníka. Ten jediný vám zaručí, že zlikviduje opravdu veškeré podhoubí, které bývá prorostlé skrz celé masy zdí. Menší ložiska můžete zlikvidovat i vy sami. Použijte na to specializované preparáty a důsledně dbejte na dodržení návodu k jejich použití.
Jak odstranit plíseň z povrchů
Chcete-li odstranit černou plíseň z pevných povrchů, postupujte následovně:
- Smíchejte 1 díl bělidla se 2 díly vody, směs nalijte do rozprašovače a důkladně postříkejte postižené místo.
- Roztok nechte 10 minut působit. Plíseň by měla začít mizet doslova před očima. Pokud některá místa zůstanou černá, použijte hrubý kartáč k jejich odstranění.
- Nakonec celý povrch důkladně opláchněte vodou.
- Nanášení bělidla opakujte několikrát po sobě, abyste si byli jistí likvidací všech plísňových ložisek.
Tip: Pokud byste namísto bělidla raději použili přírodní preparáty, můžete ho snadno nahradit bílým octem nebo jedlou sodou. Zejména ocet ale funguje spolehlivě a jeho použití je stejné jako v případě bělidla.
Odstranění plísně jedlou sodou
Chcete-li k odstranění plísně použít jedlou sodu, postupujte tak, že:
- Smícháte prášek s malým množstvím vody tak, abyste vytvořili pastovitou konzistenci.
- Nanesete pastu na postižený povrch a necháte ji 10 minut působit.
- Kartáčkem pak plíseň vydrhnete a opláchnete vodou.
Předejděte růstu plísní v domě
Plísním, jak známo, se líbí ve vlhkém, temném a nevětraném prostředí. To je také důvod, proč se jim nejvíce daří v koupelně a v kuchyni, kde se to vodou a vlhkostí jenom hemží. Hlavním pravidlem je proto časté a důkladné větrání a kontrola úniku vlhkosti z vodovodního potrubí a jiných zdrojů. Je také vhodné jednou za rok obnovit spárovací hmotu mezi dlaždičkami.
Po zaschnutí je totiž porézní, a proto představuje pro růst plísní ideální prostředí. Kromě toho je dobré dbát na to, abyste pravidelně měnili ručníky a po použití je nechali důkladně vyschnout na radiátoru nebo venku na šňůře. Totéž platí pro koupelnové koberečky, předložky či závěsy. Po každém použití je nechte dobře vyschnout a pravidelně je perte.
Který prostředek pro likvidaci plísní se vám nejvíce osvědčil?