Ozkoušeno: Stačí jeden citron a vaše orchidej vstane z mrtvých. Jak namíchat zálivku poslední záchrany?
Pokud nevíte, co si počít se zvadlými orchidejemi, zkuste šťávu z citrusů. Díky obsahu různých prospěšných látek vrátí rostlinám zdraví a podpoří jejich kvetení.
Zapomněli jste na pravidelnou zálivku svých orchidejí a ony teď strádají? Nemusíte se bát. Existuje mnoho způsobů, jak tuto patálii vyřešit. Jedním z nich je použití citronu. Toto kyselé ovoce se totiž pyšní antioxidačními a desinfekčními účinky a také vysokým obsahem vitamínu C a draslíku. Díky těmto skutečnostem má citron schopnost vrátit k životu i těžce zanedbané orchideje.
Jak zachránit nemocnou orchidej
Příprava a aplikace citronového životabudiče není vůbec složitá. Potřebovat budete:
- větší rozprašovač,
- jeden litr vody,
- šťávu z jednoho citronu (zastoupit ho může také pomeranč).
Obě tekutiny nalijte do rozprašovače a důkladně je zamíchejte. Postřik pak provádějte alespoň jednou nebo dvakrát týdně, dokud se orchidej nevzchopí. Pokud nemáte po ruce žádné vybavení určené k postřiku, můžete roztok na listoví aplikovat pomocí vatového tamponu.
Léčivé účinky citronu můžete rostlině dodat také zálivkou. Na tu si nachystejte:
- jeden litr odstáté nebo dešťové vody,
- jednu čajovou lžičku šťávy ze zmíněného citrusu nebo dva gramy kyseliny citronové.
Komponenty nalijte do většího kbelíku či jiné nádoby a promíchejte. Do připravené lázně vložte orchidej. Ponechte ji tam přibližně patnáct minut. Poté ji vyndejte a nechte okapat. Kýženého výsledku se dočkáte již po několika opakováních (provádějte vždy po pěti až sedmi dnech).
Tipy pro správnou zálivku orchidejí
Někdy se může stát, že svou orchidej naopak přelijete. Tato nepříjemnost může vyústit v přemokření substrátu a následný výskyt hniloby kořenového systému. I tento problém lze ovšem poměrně jednoduše vyřešit. Při záchraně rostliny si počínejte takto:
- Opatrně ji vyjměte z květináče a očistěte od veškeré zeminy.
- Pomocí pečlivě omytých nůžek se zbavte všech suchých a uhnilých kořenů.
- Odstřihněte několik nejspodnějších listů.
- Zastřihnutou orchidej zasaďte do nového substrátu.
Substrát byste neměli použít jen tak ledajaký. Kořeny orchidejí totiž vyžadují vzdušné a propustné prostředí. V zahradnictvích a supermarketech si můžete pořídit speciální směs pro tyto pokojové krásky, nebo si ji můžete sami namíchat. Není na tom vůbec nic složitého. Pro tento účel se skvěle hodí např.:
- kokosová vlákna,
- rašeliník,
- borovicová kůra,
- rašelina,
- korek
- nebo perlit.
A jaké druhy nevšedně kvetoucích orchidejí krášlí váš interiér?