Malý dřevěný domek má solární panely a filtr na vodu | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Extrémně úsporná dřevěná chalupa šetří majitelům desítky tisíc ročně. Díky solárním panelům a čističce vody jsou výdaje minimální

Extrémně úsporná dřevěná chalupa šetří majitelům desítky tisíc ročně. Díky solárním panelům a čističce vody jsou výdaje minimální

Žít v souladu s přírodou lze i s pomocí malého domku, který byl postaven na míru. Naleznete v něm pitnou vodu, sprchu, ledničku a mnoho dalšího.

exterier domu
Zdroj fotografie: Se souhlasem Joao Carranca

Pokud se podíváte na městské sídliště a malou chatku v přírodě, rozhodně poznáte na první pohled, kde bude větší klid. V dnešní době je potřeba, aby si lidé vážili přírody ještě více než doposud. Malý dřevěný domeček postavila dřevařská společnost Madeiguincho a rozhodně není vhodný pro ty, kteří mají rádi ruch velkoměsta. Solární panely na střeše sbírají energii a sbíraná dešťová voda se filtruje, aby mohla být používána k dalším účelům. Jedná se o malý zázrak, ve kterém člověk může žít v souladu s přírodou.

Energie i čistá voda je zde dostupná

Domeček s názvem Ursa je opravdu malý a jeho návrháři chtěli, aby byl také lehký. Je totiž celý na kolech, aby jej bylo možné odstěhovat. Je postaven na lehkém ocelovém rámu a většina ostatních věcí je hlavně ze dřeva. Na izolaci byla použita 4 cm korková deska. Celý domek je obložen dřevěnými latěmi. Ty zajišťují ochranu před přímým sluncem, soukromí a také pěkný přírodní vzhled.

Aby zde mohly být používány elektrické spotřebiče, nachází se na střeše 5 solárních panelů, které jsou orientovány na jih. Díky nim lze v domku používat vodní čerpadlo, ohřívač vody, lednici nebo indukční sporák. Jejich sklon lze nastavit tak, aby bylo využito co nejvíce solární energie. Pokud se někdo v domě zabydlí, může mít dobrý pocit z toho, že využívá přírodní zdroje. Lamelový rošt z jedné strany domu lze otevřít nebo zavřít.

Dešťová voda je sbírána primárně díky 5% sklonu střechy. Voda má větší možnost stékat dolů do žlabu, odkud odchází do filtru, kde se čistí. Poté je uložena do dvou velkých nádrží na čistou vodu. Odtud je čerpána skrze tlakový vodovodní systém, z něhož si lze brát studenou nebo teplou vodu do kuchyně a koupelny. Tento promyšlený systém zajišťuje, že si zde můžete uvařit i oběd nebo se vykoupat.

Prozkoumejte vnitřní prostory

Vstupní dveře jsou celé prosklené a za nimi se ocitnete uvnitř malého domku, který je ale vybaven tak, že vám zde nebude téměř nic chybět. Jeho stěny jsou obloženy silnými panely z březové překližky, která je velmi kvalitní. Uspořádání není nijak složité a rozhodně se zde neztratíte. Jsou zde dvě místnosti a vyspí se tu celkem 4 dospělé osoby. Dvě oddělená místa pro spánek, pracovní prostor, kuchyně i koupelna je součástí vybavení.

Kuchyně působí útulně

I přesto, že zde není kuchyně nijak velká, lze v ní i vařit. Působí teplým dojmem a je udělána tak, aby působila velice jednoduše. Uklidit ji nebude problém, protože zde není velké množství spotřebičů. Celkově působí kuchyně čistě a minimalisticky. Velké okno nad kuchyňskou linkou zajišťuje dostatek světla při přípravě jídla a naleznete tu i police s dostatečným množstvím nádobí. Pod dřezem je umístěn filtr s reverzní osmózou, což zajišťuje dokonalou čistotu pitné vody.

Z kuchyně do ložnice

Pokud se podíváte pozorněji, můžete si všimnout, že ze strany kuchyně je umístěn užší žebřík směřující do podkrovní ložnice. Na druhém konci tohoto domu se nachází druhá ložnice, nad kterou je velké oválné okno. To vede i na střechu, takže je vytvořeno okno společně se střešním oknem. Jeho výroba byla trochu těžší, ale nakonec si výrobci poradili a vznikl z toho krásný designérský kousek.

Nechybí ani přírodní koupelna

Koupelna působí luxusně a je celá ze dřeva. Stěny, strop, podlaha a umyvadlo je vyrobeno z dřevěného materiálu. Sice tu není vana, ale nenáročným postačí klasická sprcha. Naleznete zde záchod, jež je kompostovací. Vodou, kterou se člověk umyje je opět získávána z té dešťové. Lidé mají v této době rádi, když jsou věci jednoduché a malé a tento dům lze mezi ně zařadit.

Co by se vám ještě líbilo v tomto dřevěném domě?

Zdroj: Treehugger