Jaký je rozdíl mezi kolagenními peptidy a hydrolyzovaným kolagenem?
Kolagenní peptidy, nebo hydrolyzovaný kolagen? V současné době jsou to dva často používané termíny, a proto v následujících řádcích objasníme, o co se vlastně jedná. Pronikneme do podstaty toho, odkud jednotlivé názvy pocházejí a co vůbec znamenají.
V podstatě mezi kolagenními peptidy a hydrolyzovaným kolagenem není žádný rozdíl. Jedná se o synonyma, ovšem otázkou je sémantika. Výraz kolagenní peptidy vychází z konečného produktu. Zatímco hydrolyzovaný kolagen pochází z procesu hydrolyzace, což je metoda, prostřednictvím které se peptidy vyrábějí.
Podobné je to třeba i u pšeničné mouky. Nazvat ji totiž můžete jako mletou pšenici podle procesu mletí i jako pšeničnou mouku podle konečného produktu. Hydrolyzovaný kolagen je tedy jiný způsob pojmenování kolagenních peptidů.
Jaký výraz používat?
Buď jedno, nebo druhé, to je na vás, protože oba názvy jsou legitimní. V posledních letech se však objevuje trend používat označení kolagenní peptidy, protože jsou klíčovou bioaktivní složkou.
Co je to kolagen?
Kolagen je důležitá strukturální bílkovina, která se vyskytuje u živočichů. V podstatě drží tělo pohromadě, dále pak dodává pevnost, strukturu, pružnost a soudržnost kostem, pokožce, svalům, šlachám, vazům i chrupavkám. Kolagen se rozděluje na několik různých typů, například:
- Kolagen typu I se skládá z velice dlouhých a pevně uložených vláken, jež dodávají pevnost vazům, šlachám a kůži.
- Kolagen typu II má naopak kratší vlákna, jež umožňují chrupavce absorbovat nárazy mezi kostmi a chránit tím i klouby.
S přibývajícím věku tělo produkuje méně kolagenu, a potom se objevují známky stárnutí, tedy vrásky. Čím méně kolagenu se nachází v pokožce, tím je její pružnost nižší a ztrácí i strukturální podporu. Právě proto se používají různé doplňky stravy s kolagenem.