Podzimní bělení ovocných stromů má nespočet výhod: Zapomenutá technika přinese dvojnásobnou úrodu
Bělení stromů na podzim znali již naši pradědečkové. My jsme však na výhody tohoto zvyku zapomněli. Je to přitom velká škoda.
Bělení stromů za pomoci vápna je v mnoha oblastech poslední fází přípravy sadu na zimu. Právě takový postup je velice důležitý pro zdraví stromů. Často na něj však pohlížíme jen z estetického hlediska. Použití vápna ale pomůže strom připravit na nadcházející drsné počasí, jako je mráz, plískanice nebo sníh. Vápno navíc pomůže zničit škodlivý hmyz pod kůrou stromů.
Bělení stromů má několik funkcí
Každý správný pěstitel ví, že bělení stromů přináší do jeho zahrady spoustu výhod. Má totiž hned několik funkcí. Pro někoho jde čistě o dekoraci. Avšak vápno má navíc funkci ochrannou a sanitární. Použité vápno totiž stromy ochrání před spálením od slunce. Funguje také jako ochrana proti hlodavcům. Zapomenout nelze ani na fungicidy, které jsou součástí bělicích roztoků. Ty zabíjejí patogeny a další škůdce, jež jinak dokážou přezimovat v trhlinách kůry.
Stromy by se měly bělit dvakrát za sezónu. Poprvé brzy na jaře ještě před tím, než vykvetou pupeny. Podruhé pak na konci podzimu před nástupem mrazivého zimního počasí. Podzimní bělení je přitom důležitější než to jarní. Na jaře je totiž pouze preventivní, na podzim je však situace odlišná. Strom je chráněný před škůdci a kůra před spálením a mrazem. Bílá barva totiž odráží sluneční paprsky, které jsou obzvlášť na jaře silné. Teplota půdy je totiž stále ještě nízká, paprsky strom zahřívají, sníh taje a zatéká do trhlin kůry. Navíc v noci může mrznout.
Nepodceňujte přípravu bělení
Na bělení budete potřebovat buď štětec, váleček, nebo rozprašovač, do něhož dáte bělicí roztok. Co použijete, je jen na vás. Rozprašovač je však asi nejpohodlnější. Štětec zase nejpřesnější. Roztok by měl být složený ze 2,5 kilogramů hydratovaného vápna, 0,5 kilogramů síranu měďnatého a 0,2 kilogramů PVA lepidla. Místo lepidla lze použít strouhané mýdlo.
Pomůže vápnu přilnout ke kůře a zabrání rychlému omývání deštěm. Vše je třeba rozmíchat a následně nanést na strom zvoleným způsobem. Důležité je, aby vrstva vápna byla dostatečně silná a zároveň také rovnoměrná. Myslete také na to, že bělení není jediný úkon, který je potřeba před zimou udělat. Některé stromy budou také potřebovat v době vegetačního klidu prořezat.
Potíráte stromy vápnem, nebo je ošetřujete jinak?