Rady, jak na čištění kuchyňských desek typu mramor, žula, mastek a další
Kuchyňská linka je důležitou součástí každé kuchyně. Aby zůstala dlouho jako nová a dobře sloužila, je třeba o ni pečovat. Každý materiál však vyžaduje jiný přístup.
Obsah
Při výběru kuchyňské linky je třeba myslet nejen na její rozvržení, design, způsob otevírání, ale i zvolený dekor, a hlavně jeho údržba. Pokud chcete mít kuchyni krásnou i za dvacet let, musíte znát, jak o ni pečovat. Každý materiál si totiž žádá trochu jiné udržování. Přinášíme vám rady, jak o jednotlivé kuchyňské linky pečovat.
U kuchyně mějte vše promyšlené do detailu
Ve chvíli, kdy se vydáte do kuchyňského studia, měli byste vědět, co od kuchyně očekáváte. Podle vašich preferencí volte i materiál. Kdo častěji vaří potřebuje tvrdší, kdo naopak kuchyni míjí obloukem je pro něj mramorová deska zbytečná. Dobře se zajímejte o to, jak pečovat o kuchyňskou desku. Krájí se na ni potraviny, staví teplé hrnce, klade nádobí a nákup. Pokud chcete prodloužit její životnost pravidelně ji myjte.
Rozdělení kuchyňských desek dle materiálu
Každý materiál potřebuje něco jiného. Některý stačí omýt vodou, jiný potřebuje čas od času obnovu vrchní vrstvy, která brání prosakování tekutin, vůně a barvy do hloubky struktury materiálu. Jak na to?
Dřevěné desky
Dřevěné desky se čistí velice snadno. Stačí odstranit zbytky jídla. Smést anebo oškrábat. A povrch následně umýt čističem nebo roztokem teplé vody a bílého octa. Poté vše vytřete do sucha. Pokud se ve dřevě objeví pigmentová skvrn, a posolte ji a půlkou citronu ji do povrchu zapracujte. Všechny dřevěné povrchy musí být nějak zafixované. Můžete použít speciální produkt nebo olej, který nádherně zvýrazní strukturu dřeva. Pokud se na desce objeví škrábance a vrypy, obruste ji a znovu navoskujte.
Deska z mramoru a žuly
Mramor a žula je tvrdá, ale zároveň náchylná na poškození. Stačí každý den umýt jarovou vodou a vyleštit utěrkou z mikrovlákna. Po této proceduře bude deska krásně lesklá a čistá. Skvrny čistěte dle druhu. Jestliže jde o nečistotu na bázi vody, použijte peroxid vodíku. Pokud na bázi oleje, připravte si kaši z prášku do pečiva a vody. Tou skvrnu pokryjte, zakryjte folií a nechte působit minimálně přes noc. Poté opláchněte. Pokud je třeba, postup opakujte. Jednou za rok nechte desku odborně ošetřit a nanést vrchní krycí vrstvu.
Lamino
Velmi oblíbený materiál. Je o něm známo, že jej stačí omýt houbičkou teplou vodou. Pokud je třeba použijte saponát na nádobí. Nikdy neškrábejte drátěnkou. Skvrny a hrubé nečistoty opět odstraňujte pastou z jedlé sody a vody. Jemnými krouživými pohyby desku vyčistěte. Laminát patří k tvrdým odolným materiálům. Nepotřebuje zapouzdřit. Proti poškrábání stačí používat prkýnka. Dávejte pozor i na velmi teplé hrnce. Postavte je radši na podložku.
Desky z křemene a rekonstruovaného kamene
Křemen i desky vytvořené z krystalů a pryskyřice stačí udržovat běžným čištěním pomocí teplé vody a saponátu. Tento druh kamene je velmi odolný a nepotřebuje žádné ochranné vrstvy. Jestliže by se přece jen objevilo místo ke zlepšení, můžete povrch očistit pomocí prostředků k čištění skla.
Nerezová ocel
Nerez je odolná a hygienická. Jedinou nevýhodou je to, že se na ní tvoří šmouhy. Povrch umyjte jarovou vodou a doleštěte pomocí speciálního čističe na nerez a utěrky z mikrovlákna.
Desky z mastku
Jde o desku z neporézního kamene. Je odolný vůči poškození a poškrábání. Čistěte jej vším, co mate po ruce. Pokud se objeví skvrna, obruste ji smirkovým papírem a místo pak přetřete minerálním olejem. Mastek je znám svým měnícím se vzhledem. Stárne. Patinu vytváříte právě díky oleji.