Sušíte mokré prádlo na sušáku uvnitř místnosti? Ohrožujete tím sebe i zdraví své rodiny
Pokud nevlastníte sušičku prádla a stále ještě sušíte mokré prádlo postaru na sušáku uvnitř v bytě, může vám to způsobit nepříjemné komplikace.
Ti z vás, kteří jsou majiteli sušičky, mají zcela vyhráno, co se týče sušení prádla. Ne každý však má tu možnost si ji pořídit do své domácnosti, ať už z finančních důvodů či prostorových. Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, kde nejlépe nechat schnout prádlo, možná jste váhali, jestli ho pověsit venku, nebo jestli ho raději umístit dovnitř. Sušení prádla uvnitř však může způsobit jisté komplikace.
Co se děje při sušení mokrého prádla v pokoji
Mnozí lidé běžně pověsí své mokré prádlo na sušák v místnosti a nijak se tím nezabývají do hloubky. Jakmile prádlo uschne, poskládají ho a schovají do skříně. Následně dají vyprat novou várku špinavého oblečení a vše se opakuje. To je bohužel častá chyba, která ve výsledku může roztočit kolotoč značných obtíží.
Jakmile mokré oblečení visí na sušáku, do vzduchu se uvolňuje obrovské množství vlhkosti. Ta se následně v místnosti zvýší o přibližně 30 procent. Pro představu – velký koš s čerstvě vypraným prádlem obsahuje přibližně dva litry vody, které se okamžitě začnou vypařovat a následně šířit vzduchem.
Dlouhodobě zvýšená vlhkost v bytě
Ačkoliv celá situace zprvu nezní natolik dramaticky, opak je pravdou. Důsledky zvýšené vlhkosti v bytě jsou nemilé. Výskyt plísní v interiéru je v případě dlouhodobého působení vlhka pocházejícího z mokrého prádla takřka zaručen. Plísně se navíc dokážou velice rychle šířit a mohou lidem způsobit četné zdravotní problémy. Obzvláště ohrožení jsou jedinci s astmatem a oslabenou imunitou.
Jak tedy sušit mokré prádlo, abyste tomu všemu zabránili? Nejsnazší je nechat ho přirozeně uschnout venku na čerstvém vzduchu. Případně ho umístěte do opravdu velmi dobře větrané místnosti, v níž díky dostatečné cirkulaci vzduchu výskyt plísní hrozit nebude.