Jak předcházet žmolkům na oblečení: Perte ho naruby a dávejte pozor na zipy
Se žmolky na oblečení se nemusíte smiřovat. Naopak! Pokud to uchopíte za správný konec, přestanou se tvořit.
Obsah článku
Žmolky na oblečení jsou velmi nepříjemným společníkem snad v každé šatní skříni. A přitom jejich vzniku lze jednoduše zamezit! Stačí jen dodržet několik základních pravidel.
Bude vaše oblečení žmolkovat?
To hodně zálež na materiálu. Web TheSpruce k tomu říká toto: „Tkaniny s dlouhými vlákny, jako je hedvábí a len, budou žmolkovat méně než vlna, bavlna, polyester a další syntetické látky. A problémem jsou i smíšené materiály. Když tkaniny obsahují smíšená vlákna (například směs bavlny a polyesteru), bývá jedno vlákno obvykle mnohem pevnější než druhé. Slabší vlákno se pak zlomí, udělá uzlík kolem silnějšího vlákna a vytvoří žmolek.“
Třídění oblečení žmolky také ovlivní
Velmi důležité je také oblečení před praním správně roztřídit, jak radí stránky Maytag: „Chcete-li snížit oděr, perte oblečení s podobnými typy tkanin společně. Praní těžkého prádla, jako jsou třeba džíny, například s lehkým svetrem, může mít totiž za následek právě zvýšené žmolkování.“
U materiálů, které jsou k vytváření žmolků náchylnější, vždy používejte jemný prací režim. Menší počet otáček totiž sníží tření v bubnu, a žmolky se tak (skoro) tvořit nebudou. U nejchoulostivějších kousků perte vždy pouze ve studené vodě – ta teplá totiž urychluje degradaci látky, a odtud je ke žmolkům už jen krůček.
Pozor na zipy a knoflíky
Další tip na oblečení bez žmolků nám poslala čtenářka Jana T. z Neratovic: „Vždy před praním zapínám všechny zipy a knoflíky. Tím zabráním tomu, aby se zachytávaly o vlákna ostatních kousků, což by mohlo poškodit jejich tkaninu. Navíc oblečení před vložením do pračky obracím naruby. Tření v bubnu je nevyhnutelné, ale takhle chráním před poničením lícovou stranu (na rubu ty žmolky přece jen tak nevadí). A nemusíte se bát – skvrny zmizí i naruby!“
udalosti247.cz
12 h
udalosti247.cz
13 h
udalosti247.cz
14 h