Mytí nádobí v ruce versus v myčce a co je výhodnější: Spotřebič je hygieničtější, ve dřezu nehrozí poškození
Mnoho Čechů se stále nemůže rozhodnout, zda je lepší mýt nádobí v ruce, nebo používat myčku. Obě metody mají své výhody i nevýhody.
Ačkoli je to nepříjemné, mytí nádobí se prostě vyhnout nelze. Někteří jako řešení volí myčku, jiní zase zůstávají při starém a zvládají to ručně. Obě metody mají svá pro i proti, ale jedna je dle webu EkonomickáDomácnost z hlediska úspor času i vody skutečně výhodnější.
Mytí nádobí v ruce versus myčka
Mytí nádobí v ruce má oproti myčce výhodu v tom, že není třeba čekat na naplnění zařízení. Pokud tedy potřebujete očistit jen pár kusů nádobí, jedná se o podstatně lepší metodu. Jenže je třeba brát na vědomí také spotřebu vody, která v tomto případě bývá až čtyřikrát větší (zhruba 40 litrů, zatímco myčka spotřebuje 6 až 15 litrů). Dále hraje roli také hygiena.
Pokud necháte umýt nádobí svou myčku, díky vysokým teplotám ho zbavíte veškerých bakterií a ve výsledku bude podstatně čistší. Také vám to ušetří plno času, protože stačí vzít tabletu, vložit ji do ní a přístroj zapnout. Vy se tak ve finále nijak nenadřete a navíc dle serveru Homeandtexture ochráníte své ruce před vysušením a případným poškozením.
Obě metody mají svá pro i proti
Namístě je pak samozřejmě zvážit i to, že pořízení myčky na nádobí může být značnou investicí. S tím je spojená také útrata za tablety a spotřebovanou energii. Do přístroje rovněž nelze vkládat vše, zatímco v ruce umyjete jakýkoli materiál, včetně plastu i dřeva. A jakmile myčku jednou zapnete, už nebudete mít kontrolu nad tím, zda je nádobí umyté důkladně, protože budete muset vyčkat na dokončení cyklu.
Ideálním řešením z hlediska úspory vody, energie i času je přesto používání myčky. Abyste ji však využívali efektivně, zapínejte ji pouze v momentě, kdy se kompletně naplní. Pokud nějaké nádobí potřebujete ihned, stačí ho v rychlosti důkladně umýt v ruce. Přitom se nicméně snažte zbytečně neplýtvat vodou a používejte dostatečně silný mycí přípravek.