Máslo v českých obchodech není, za co se vydává. Řetězce klamou zákazníky ubohým padělkem
Pokud si v obchodech pravidelně kupujete máslo, pozor na jeho ubohou náhražku. Téměř žádný Čech neví, co si ve skutečnosti bere domů.
Máslo se dnes řadí mezi jedny z nejdražších potravin a jeho cena dle webu iDnes neustále šplhá do nepříjemných výšin. Obchody nicméně často připravují nárazové akční nabídky, během kterých ho lze koupit obzvláště výhodně. Háček je však v tom, že se nejedná skutečně o takový produkt, jaký jste si představovali a chtěli koupit.
Másla v obchodech pochází z hmotných rezerv
Oblíbené máslo je dnes pro naše obchodní řetězce obrovský byznys, neboť Češi ho mají velmi rádi a jeho cena neustále stoupá nahoru. Přesto se však čas od času najdou akce, během kterých ho lze nakupovat velmi levně. Tehdy jde nicméně o ne zrovna kvalitní kusy ze zahraničních hmotných rezerv, které obchodní řetězce rychle odkoupily za pár korun.
„V českých obchodech se rozšířil skutečně nepříjemný nešvar. Pravidelně se tu vyskytuje staré máslo ze státních hmotných rezerv, které je sice trochu levnější než ostatní, ovšem lidé reálně neví, co si to kupují,” uvedla odbornice na potraviny Magdaléna Petrová s tím, že jde o stolní máslo, které lze prodávat až dva roky od data výroby.
Nekvalitní kusy rychleji žluknou
Čerstvé a kvalitní máslo může být naproti tomu prodáváno pouze 20 dní a často obsahuje úplně jiné složky. To však obchody neřeknou, stejně jako nikde nenapíšou, že kusy z hmotných rezerv mohou ležet rok až rok a půl v mrazácích. Jakmile je poté stát potřebuje vyměnit za nové, prodá je za levno právě chamtivým obchodním řetězcům.
Takový produkt poznáte tak, že se prodává v nejrůznějších akcích a oproti jiným druhům másla je výrazně levnější. Vždy se proto podívejte na detaily, jako je datum výroby a země, kde bylo vyrobeno. Navíc chutná úplně jinak, nemá vůbec dobré vlastnosti a může začít rychleji žluknout. Raději si proto těch pár korun připlaťte a užijte si lepší chuť.