Jak znásobit úrodu jahod: Mulčování, hnojivo a ochrana před škůdci
Pokud si pěstujete vlastní jahody, určitě oceníte osvědčené tipy, se kterými můžete úrodu jahod znásobit.
Obsah
Kdo by se nechtěl radovat z bohaté úrody vlastních jahod. Jahodníky nejsou náročné na péči ani příliš choulostivé. Existují přitom způsoby, kterými si můžete úrodu jahod znásobit.
Nepodceňujte mulčování
Chcete-li se dočkat bohaté úrody jahod, nepodceňujte mulčování záhonu. S pomocí mulčování zabráníte množení plevelu, který by jahodníku ubíral vláhu. Mulčování pomáhá udržovat půdu kyprou a suchou za každého počasí. Pamatujte, že mulčování by mělo proběhnout až po důkladném zkypření a pohnojení.
Hnojení je základ
Během sezony byste měli jahodníky hnojit alespoň 3x. První hnojení by mělo proběhnout na jaře, díky čemuž podpoříte rychlejší růst kořenového systému. Jahody mají nejraději chlévský dvůr, píše web České stavby. Podruhé hnojte jahody na začátku kvetení – doporučujeme použít komplexní hnojivo s obsahem dusíku, draslíku a fosforu. Do třetice se hnojí po odkvětu, kdy neuškodí použít komplexní minerální hnojivo.
Znáte hnojení kvasnicemi?
Už jste někdy slyšeli o hnojení jahod kvasnicemi? Pokud ne, rozhodně byste to měli zkusit. Zkušení zahrádkáři nedají na kvasnice dopustit, a to hned z několika důvodů. Mezi výhody použití droždí při hnojení jahod patří sacharidy, draslík, dusík, zinek, fosfor i železo.
A jak zmiňuje web Chalupáři-Zahrádkáři, jednou z největších výhod je fakt, že kvasnice obsahují živé organismy napomáhající rostlinám využívat výživné látky přítomné v půdě.
Nezapomeňte jahody chránit před škůdci
Rozhodně nic nezkazíte, když po prvním okopání rostliny i záhony preventivně postříkáte 1% roztokem síranu měďnatého. Určitě radíme ošetřit jahody proti škůdcům – použijte k tomu nějaký širokospektrální insekticid.
Jak je to se zaléváním?
Dávejte si pozor na přílišné zálivky. Jahody jsou plodiny negativně reagující na přebytečnou tekutinu, varuje webu Žiju tu. Zalévat se proto doporučuje pouze jednou za sedm dní. Jinak je to v období květu a plodů, kdy se zalévá co každých pět dní.
Tip na závěr: hnojení škrobem
Na závěr pro vás máme ještě jeden tip. Slyšeli jste o hnojení škrobem? Doporučuje ho i web iReceptář, který zmiňuje, že použít lze jak škrob bramborový, tak i kukuřičný. Škrob obsahuje řadu ceněných látek – mluvíme zde o hořčíku, draslíku, fosforu, železe, zinku, selenu, mědi a také o vitamínech, konkrétně o vitamínech E, C a B.