Koupili jste si v obchodě tuhle mouku? O jejím složení nám lhali. Ani zdaleka není to, za co se vydává
Známý výrobce mouky Mlýn Perner Svijany s.r.o. dostal od SZPI pořádný políček. Laboratorní testy prokázaly, že falšoval své výrobky.
Značka je pro spotřebitele bezesporu ukazatelem (ne)kvality. Jak se výrobce u svých zákazníků zapíše, taková pověst ho provází i v dalších letech. Společnost Mlýn Perner Svijany s.r.o. se díky kvalitním výrobkům a dobrému marketingu vypracovala na jednoho z největších tuzemských producentů mouky. Bohužel i přes masivní odbyt svých výrobků (nebo možná kvůli němu) začala snižovat kvalitu. SZPI nedávno upozornila na její mouku, která spadá do kategorie falšované produkty.
Špaldová mouka není ze špaldy
Daniel Perner je pravděpodobně nejznámějším českým mlynářem. Když zmodernizoval rodinný mlýn, který se do jeho vlastnictví vrátil restitucemi, rychle se dostal na vrchol pomyslného žebříčku tuzemských výrobců mouky. Za svůj úspěch vděčí investici do nových technologií, které mu umožňují vyrábět mj. velmi jemnou celozrnnou mouku. Sám dle webu Lidovky sleduje poptávku zákazníků po speciálních druzích mouky a snaží se na ni reagovat.
Kromě celozrnných (pšeničná, pohanková, ječná, žitná, špaldová) nabízí také mouky v BIO kvalitě. Asi nikoho nepřekvapí, že výrobky Mlýnu Perner nejsou nejlevnější. Co vás ale možná zarazí, je fakt, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce označila letos v březnu 2 mouky od tohoto výrobce za falšované potraviny. Jedná se o špaldovou hladkou mouku a bio špaldovou hladkou mouku. Vzorky obou výrobků zajistila SZPI v říjnu loňského roku přímo ve mlýně.
Laboratorní testy následně ukázaly, že obě mouky obsahují kromě deklarované pšenice špaldy (Triticum spelta) také pšenici setou (Triticum aestivum). Jelikož se má dle složení uvedeného na výrobku jednat o 100 % špaldovou mouku, je jasné, že výrobce svým zákazníkům minimálně v tomto případě lhal. Otázkou zůstává, zdali mu probíhající kauza neubere na kredibilitě natolik, že přijde o část nakupujících.
Co jsou falšované potraviny
Státní zemědělská a potravinářská inspekce rozlišuje několik druhů nevyhovujících potravin. Jedná se o: falšované potraviny, nejakostní potraviny (mají horší kvalitu, která ale nemění jejich charakter) a nebezpečné potraviny (např. obsahují cizorodé látky, je v nich překročené povolené množství tzv. éček apod.).
Za falšované se označují takové potraviny, kdy vada mění jejich podstatu, týká se jejich původu nebo významně snižuje jejich kvalitu. Za falšované se považují i ty potraviny, při jejichž nákupu výrobce zákazníkovi lže či jej uvádí v omyl, jak uvádí SZPI na svých stránkách.