Co musíte vědět ohledně platnosti dálničních známek, aby vás na dálnici nečekalo překvapení?
Zákon říká, že každé dvoustopé vozidlo s hmotností do 3,5 tuny pohybující se na zpoplatněném úseku musí mít dálniční známku v elektronické podobě. Dálniční známka tedy opravňuje používat naše motorové vozidlo na dálnici. Známku si lze pořídit na rok, 30 dní, 10 dní a nově od 1. března 2024 na 1 den.
Druhy dálničních známek
Jak už bylo zmíněno, dálniční známka se v Čechách pořizuje roční, 30denní, 10denní a od března i s 1denní platností. Dálniční známky můžete zakoupit kdykoliv během roku či měsíce a její platnost činí dle druhu známky 365, 30 nebo 10 dní bez ohledu na víkendy nebo svátky. U jednodenní dálniční známky bude platnost nastavena do půlnoci toho dne, kdy byla zakoupena. Význam placení dálničních známek je takový, že získané peníze směřují do státního rozpočtu a odsud se poté využívají na údržbu a renovaci dálnic a silnic.
Kde zakoupit dálniční známku?
Dálniční známku zakoupíte jednoduše online na webu czdalnice.cz. Postup je velice snadný. Prvním krokem je výběr platnosti dálniční známky. Poté do formuláře stačí zadat informace o vozidle, a to zemi registraci vozidla, začátek platnosti známky a číslo SPZ. E dalnice cz vás následně po zadání vašich kontaktních údajů přesměruje k platbě platební kartou nebo převodem. Po uhrazení na váš email přijde potvrzení o úhradě dálniční známky.
Pozor na platnost dálniční známky
Platnost dálniční známky si snadno zkontrolujete na výše jmenovaném webu pouze pomocí SPZ. Výsledek se vám zobrazí okamžitě. Kontrola platnosti je též prevencí, aby se nestalo, že vám známka vyprší během cesty. V žádném případě se nedoporučuje vyrážet na české dálnice bez platné dálniční známky. Pokutovat vás mohou jak příslušníci Policie ČR, tak příslušníci Celní správy. Na místě vám mohou udělit pokud až do výše 5 000 Kč, ve správním řízení se pokuta může vyšplhat ke 20 000 Kč.