Miliony Čechů koupily nebezpečný čaj. Radši ho okamžitě vyhoďte
adbz.cz » Hobby » Nebezpečný čaj si zakoupily miliony Čechů. Kdo ho vypije, toho čekají vleklé zdravotní problémy

Nebezpečný čaj si zakoupily miliony Čechů. Kdo ho vypije, toho čekají vleklé zdravotní problémy

Zdraví nebezpečný čaj sice zmizel z regálů obchodů, prodané kusy má nicméně mnoho lidí stále doma.

nebezpecny matovy caj
Zdroj fotografie: SZPI

Studené počasí vybízí ke zvýšené konzumaci horkých nápojů, potažmo čajů. Ať jste čajoví gurmáni, kteří si potrpí na precizní přípravu a volbu příchutě, nebo běžní konzumenti, zpozornět byste měli všichni. Státní zemědělská a potravinářská inspekce vydala začátkem letošního roku na svých stránkách Potraviny na pranýři varování, které se týká oblíbeného mátového čaje. V případě jeho konzumace se vystavujete riziku rozvoje zdravotních problémů, a to jak akutních, tak chronických.

Rizikový mátový čaj

Během rutinní úřední kontroly v šumperské prodejně Kaufland zajistili pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce vzorek mátového bylinného čaje značky K Classic; celým názvem „K Classic Peppermint Mátový bylinný čaj porcovaný“ s minimální trvanlivostí až do poloviny roku 2025. Při následných laboratorních testech byla zjištěna nadlimitní přítomnost pyrrolizidinových alkaloidů.

Maximální přípustné množství vybraných kontaminujících látek v potravinách upravuje Nařízení Komise (EU) č. 2023/915 ze dne 25. dubna 2023, dostupné na webových stránkách Esipa. Pro bylinné čaje z máty peprné je stanoveno hraniční množství pyrrolizidinových alkaloidů na 400 μg/kg. Kontrolovaný čaj, konkrétně šarže L18052324 C, jich obsahoval mnohem více.

Potenciálně karcinogenní a toxický

Pyrrolizidinové alkaloidy zahrnují obsáhlou skupinu toxinů, které přirozeně produkují různé druhy rostlin. Do potravin se mohou dostat například nevhodnými výrobními postupy. Jejich účinkem na (lidské) zdraví se vědci zabývají řadu let. Během této doby bylo publikováno mnoho studií poukazující na jejich toxicitu a pravděpodobnou karcinogenitu.

nebezpecny matovy caj detail
Zdroj fotografie: SZPI

Tyto toxiny mají okamžitý dopad na zdraví jater (pro játra jsou vysoce toxické) a mohou stát za rozvojem akutní otravy. Příznaky otravy jsou například křeče v žaludku, zimnice či horečka, pocity na zvracení nebo slabost. Pokud byste je konzumovali dlouhodobě, vystavujete se vzhledem k jejich karcinogenitě riziku rozvoje rakoviny.

Kromě čajů mohou být pyrrolizidinové alkaloidy přítomné v medu, mléce nebo vejcích. Co se medu týče, potenciální přítomnost toxinů je jedním z důvodů, proč se konzumace této potraviny nedoporučuje kojencům a velmi malým dětem.