Jedině čistá digestoř může fungovat na 100 %. S její údržbou pomůže jedlá soda i jar
Pravidelná, a zejména správná údržba digestoře je důležitá pro udržení funkce přístroje. Můžete to zvládnout sami, a to použitím jedlé sody nebo mycího prostředku.
Obsah
Digestoř je nedílný pomocník v domácnosti, bez kterého si nedokážu představit vaření. Právě díky tomuto zařízení moje kuchyně ani po letech nezapáchá a neobjevují se v ní žádné usazené mastnoty. Aby však fungovala správně, je také důležité dbát na její správnou údržbu, neboť se toxické látky z výparů a další nečistoty mohou usazovat právě na jejím povrchu či přímo v ní, což může postupem času výrazně omezit její funkce. Jak ovšem ukazuje web The Spruce, vyčistit ji lze velmi snadno, a to pomocí jedlé sody nebo jaru.
Správné čištění digestoře
Funkcí digestoře je odvádět výpary, které vznikají při přípravě pokrmů v kuchyni. Zařízení pracuje tak, že nasává veškeré nečistoty a tukové částice, které se uvolnily do vzduchu, a zabraňuje jejich šíření po domácnosti, díky čemuž taktéž omezuje případný zápach. Stejně tak toto zařízení snižuje zamlžování oken a zašpinění a plesnivění spár mezi okolními kachličkami. Jejím dalším plusem je skutečnost, že se na ní díky účinnému odvětrávání ani neusazuje příliš mnoho mastných usazenin, což výrazně usnadňuje čištění přístroje.
Přesto na čištění digestoře mnoho lidí zapomíná, což následně vede ke snížení její účinnosti a zbytečnému vynaložení vyšší energie pro odsávání vzduchu. Pokud hledáte účinný způsob, jak jí opět dodat krásný vzhled a zbavit ji nahromaděných nečistot, které se mohly usadit i ve vnitřní části přístroje, můžete na to jít pomocí jednoduchých domácích přípravků, jako je například jedlá soda a také obyčejný jar – nedávno jsme dokonce na webu Adbz psali o tom, jak na to jít pomocí obyčejné coly.
Čištění digestoře jedlou sodu
Ještě než začnete s čištěním zařízení, odpojte jej od zdroje napájení. Poté si připravte velký hrnec (čím větší, tím lepší, aby se vám snadněji čistil filtr), jedlou sodu a dostatek vody. Poté jednoduše v hrnci přiveďte vodu k varu, rozpusťte v ní jedlou sodu a umístěte jednotlivé části digestoře do horké směsi. Již po několika minutách si budete moci všimnout, jak se mastné zbytky na jejím povrchu rozpouští a opět získávají svůj lesk. Nakonec ještě filtr důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a zpětně jej nainstalujte.
Vyzkoušejte také jar
Dalším účinným způsobem, jak vyčistit digestoř, je použití jaru. Připravte si opět velkou mísu, dostatek vody, kartáč a prostředek na mytí nádobí (skvěle se osvědčil právě klasický jar). Začněte tím, že vyplníte mísu vodou a rozpustíte v ní alespoň 7 až 8 lžiček prostředku – poté do tekutiny ponořte filtr a několikrát s ním potřepejte. Vyčkejte 20 minut, a jakmile nečistoty dostatečně navlhnou, setřete je hrubým kartáčem. Pokud chcete umýt digestoř ještě zevnitř, můžete stejnou tekutinou pomocí zubního kartáčku nebo houbičky umýt každý její špinavý kout a skulinu.
Kontrola větracího otvoru
Větrací otvor je dlouhá trubka, která by měla být nainstalována přímo nad varnou deskou a připojená k digestoři. Tato část zařízení pomáhá odstranit veškeré pachy a kouř, který by jinak proudil do vašich místností. Jak doporučuje i Washington Post, měli byste čas od času také zkontrolovat její vnitřní stav. Stačí popadnout baterku, sejmout ventilační uzávěr a podívat se, zda není zanesená mastnotou či jinými nečistoty – pokud ano, raději zavolejte odborníka na čištění potrubí, který si s touto záležitostí poradí snáze.