Po hnojivu z cibulových slupek rostliny rostou jako splašené
Cibulové slupky se rozhodně nevyplatí vyhazovat. Připravíte z nich výtečné domácí hnojivo pro rostliny, které vyjde doslova na pár korun.
Spousta věcí, které automaticky vyhazujete do koše, má ještě uplatnění. Je tomu tak například i s cibulovými slupkami. Ty představují pro rostliny učiněný poklad. Látky obsažené ve slupkách mají výtečné účinky a jako domácí hnojivo patří mezi absolutní špičky. Výroba přírodního hnojiva je velmi jednoduchá na přípravu, ale také šetrná k přírodě, levná a hlavně účinná. Dejte mu šanci a nejenže budete mít dobrý pocit, že zužitkujete celou cibuli a vyhnete se plýtvání, ale rostliny výrazně lépe porostou a škůdci si na ně jen tak nepřijdou.
Cibule má přínos pro člověka i rostliny
Konzumace syrové cibule má na lidský organismus blahodárný vliv. Snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak, podporuje kardiovaskulární systém, funguje jako prevence karcinogenních onemocnění a v neposlední řadě je cibule používána jako přírodní antibiotikum na běžné nachlazení. Velmi oblíbený je například cibulový čaj nebo sirup. Podobnou službu ale docela obyčejná cibule prokáže i rostlinám. Také je chrání před chorobami či škůdci a stimuluje růst, květiny pak rostou jako divé.
Aby se rostlinám dobře dařilo, je nutné jim pravidelně dodávat živiny ve formě hnojiva. Ta průmyslově vyráběná jsou ale poměrně drahá, a pokud máte pro květiny slabost, jistě jejich častý nákup vaše peněženka pocítí. Cibulové slupky, podobně jako například i mléko, majonéza či kávová sedlina, jsou ideální volbou, pokud chcete o zeleň řádně pečovat a dopřát jí to nejlepší. Slupky jsou bohatým zdrojem draslíku, hořčíku, dusíku, vápníku, železa, karotenu, který stimuluje růst, a fytoncidů. Ty rostliny chrání před škůdci a chorobami.
Zatočí se sviluškami i mšicemi
Chcete-li použít cibulové slupky pouze jako účinné hnojivo, budete potřebovat nádobu o objemu asi 1 litru. Tu naplňte slupkami a promíchejte v 8 litrech vody. Tento roztok nechce vylouhovat na tmavém a chladném místě po dobu 1 dne. Následně ho zřeďte v poměru 1 : 5. Tento roztok použijte jako zálivku pro pokojové i balkonové rostliny. Hnojivem ze slupek ale podpoříte i růst mladých sazenic na jaře. Budou pak silné a bohatě plodící.
Některé rostliny jsou na škůdce a choroby náchylné. V tom případě připravte postřik z cibulových slupek, který funguje především jako prevence. Pokud se zrovna nechystáte uvařit guláš pro celou armádu, může se sbírání slupek trochu protáhnout, v ideálním případě jich budete potřebovat celý kbelík. Do toho následně nastrouhejte kostku mýdla a zalijte asi 20 litry vroucí vody. Roztok nechte na temném a chladném místě přes noc. Druhý den ho přeceďte. I zde je poměr ředění 1 : 5. Pomocí rozprašovače aplikujte na rostliny jednou týdně.