Papriky dozrají raz dva: Pomůže nakypřit půdu, hnojivo z popela i naříznutí stonku
Pěstování paprik může být poměrně náročné. Správnou péčí ale výrazně přispějete k bohaté úrodě a urychlíte i zrání plodů.
Obsah
Papriky se řadí mezi nejoblíbenější druhy zeleniny. Velký výběr odrůd uspokojí všechny náročné strávníky. Vybírat můžete od velmi malých chilli papriček až po různě zbarvené a tvarované velké sladké plody. Péče o ně však může být poměrně ošemetná. Pokud jim není věnována dostatečná a hlavně precizní péče, dařit se jim zkrátka nebude. Nyní, když se papriky už pomalu sklízí, můžete pro jejich dozrání udělat mnoho. Správným hnojením, zálivkou a nakypřením půdy to přitom zdaleka nekončí.
Papriky milují slunce a závětří
Polovinu úspěchu představují kvalitní semena. Pro výsev použijte kvalitní substrát s hodnotou pH 6–8, s výsevem počkejte až do druhé poloviny února, kdy je více světla a dny se prodlužují. Vyvarujete se přílišné zálivce, substrát by měl být vlhký. Poté, co se objeví první pravý lístek, můžete pikýrovat. Máte-li vytápěný skleník, můžete směle přesazovat již v druhé polovině března. Pokud se ale chystáte vysadit je ven, vyčkejte až do druhé půlky května. Vyvarujte se příliš husté výsadbě. Papriky potřebují pro správný růst dostatek prostoru.
Alfou a omegou je dostatečný přísun světla a pokud možno vyšší teploty. Je-li světla málo, potáhnou se do výšky, ale plodů bude pramálo. V případě, že je sezóna na dostatek slunečních paprsků skoupá, použijte fytolampy, případně zvyšte přísun živin v podobě kvalitního hnojiva. Poskytněte paprikám také závětří. Silný vítr by mohl rostliny zlomit a nenávratně je poškodit. Papriky lze pěstovat i ve stísněných prostorách, například vertikálně.
Dobře zalévat, ale nepřelít
Papriky potřebují dostatek vláhy, ale stejně jako jiným plodinám ani jim rozhodně nesvědčí nadbytek vody. Ten vede k uhnívání kořenového systému a celkovému úhynu rostliny. Zatímco při běžných teplotách postačí dodat zálivku jednou, maximálně dvakrát za týden, při extrémně teplém počasí frekvenci zalévání zvyšte dle potřeby. Aby rostlina dobře plodila, je také nezbytné zaštípnout výhonky, které plody nenesou a akorát brání přísunu živin a slunečního záření do produkujících výhonů.
Bohatě postačí ponechat 2–3 výhonky. Odstraňte také výhony rostoucí ve spodní části rostliny. Stejně tak pokud rostlina začne tvořit korunu, odlomte vrchní korunní pupen. Tak se živiny dostanou do plodů a budou dozrávat o poznání rychleji. Rychlejšímu zrání napomáhá také naříznutí stonku. Ten se provádí přibližně ve výšce 15 cm. V tomto místě udělejte 8 cm svislý zářez a do něj zaveďte tyčinku o průměru 5 mm. Tímto krokem zajistíte proudění živin rovnou do plodů.
Přírodní hnojiva podpoří zrání i sklizeň
Aby bylo paprik opravdu dostatek, nebojte se použít přírodních zdrojů, a vytvořit tak velmi kvalitní a hodnotné hnojivo. Paprikám velmi svědčí hnojivo z kvalitního dřevěného popela, které nejenže podpoří růst, ale také ochrání rostlinu před škůdci a vznikem plísní. V 10 litrech vody dobře promíchejte 2 šálky popela a nechte odstát alespoň 2 hodiny. Přidat můžete také cibulové slupky. Roztok přeceďte a aplikujte ke kořenům. Na každý keř postačí asi 1 litr tohoto hnojiva.
Stejně dobrou alternativou k popelu jsou ale také například banánové slupky, kvasnice, případně pár kapek jódu. Hnojivo by mělo být podáváno za suchého a mírného počasí. Velmi důležitá je pro dozrávání paprik také nakypřená půda. Prokypřete ji do hloubky 7 cm, aby se živiny správně vstřebávaly a byly obohacené také o kyslík.