Maďaři pěstují papriky a rajčata vertikálně. Má to spoustu výhod
adbz.cz » Hobby » Maďarská hospodyňka pěstuje papriky a rajčata vertikálně. Její metoda zabere minimum místa

Maďarská hospodyňka pěstuje papriky a rajčata vertikálně. Její metoda zabere minimum místa

Vertikálním pěstováním plodin získáte maximální úrodu z minimálního prostoru. Zefektivněte pěstování zeleniny a vyzkoušejte tento geniální způsob, jak si zajistit úrodu.

papriky pestovani vertikalne
Zdroj fotografie: iStock

Rajčata a papriky patří mezi nejoblíbenější plody léta. Jsou skvělou přílohou téměř ke každému pokrmu a zároveň lehkou a vydatnou stravou plnou vlákniny a vitamínů. Při pěstování těchto rostlin stačí dodržovat jednoduchá pravidla a můžete si vychutnat opravdu bohatou úrodu plnou sladkých a šťavnatých plodů. Maďarská hospodyňka se na internetu podělila o metodu vertikálního pěstování. Jak sama říká –⁠ zabere minimum místa.

Zahradničení bez zahrady

Vlastnoručně vypěstované plody se v poslední době těší čím dál větší oblibě. Nejenže jsou chuťově často mnohem lepší, než ty kupované, ale přísun čerstvých plodů vás v případě jejich pěstování vyjde výrazně levněji. Spoustu druhů si můžete vypěstovat i bez vlastní zahrady třeba na okenním parapetu, balkonu nebo terase. Tato inovativní metoda vám přinese další geniální způsob, jak si vypěstovat papriky a rajčata i bez zahrady.

Jak vypěstovat rajčata a papriky

Unikátní metoda spočívá v pěstování rostlin ve vzduchu. Jen musíte vybrat vhodné místo, kam rostliny zavěsíte. Jediné, co k tomuto pěstování budete potřebovat, jsou prázdné plastové láhve o objemu 1,5–2 litry, předpěstované sazenice a dostatečně silná tyč, která tyto pěstební nádoby i s rostlinami a budoucími plody unese.

Výhody pěstování rostlin ve vzduchu

Mezi největší výhody samozřejmě patří, že tyto rostliny na vaší zahradě nezaberou téměř žádné místo. Další nespornou výhodou je skutečnost, že pozemní a nelétavý škodlivý hmyz se k těmto rostlinám nedostane. Mladé sazenice tak mají dostatek času zesílit, aniž by musely odolávat útokům škůdců. Ve výšce je také menší pravděpodobnost vzniku plísní a houbových onemocnění a podle potřeby můžete nádoby s rostlinami kdykoliv přemístit.

pěstování paprik
Zdroj fotografie: Pixabay

Jak pěstovat rajčata a papriky vertikálně

Abyste si mohli vypěstovat úrodu ve vzduchu nebo také vertikálně, jak říká ona maďarská hospodyňka,, připravte si prázdné plastové láhve a úrodný dobře propustný substrát. Nejprve odřízněte dno láhve a vyvrtejte po jeho stranách díry, kterými následně provlékněte špagát pro zavěšení. Jakmile máte láhev připravenou, naplňte ji substrátem a z druhé strany přes úzké hrdlo vložte sazenici.

Až budete mít hotovo, stačí naplněné láhve s rostlinami zavěsit na vhodné slunné a teplé místo a pravidelně zalévat. Díky lepšímu zadržování vody se budou sazenice mnohem rychleji a lépe vyvíjet. Za pár týdnů si budete moci vychutnat vlastní plody plné šťavnaté chuti a vitamínů. Vyzkoušejte tento geniální způsob pěstování vlastní úrody.

Pěstování paprik a rajčat z láhve