Zahradníci při zalévání okurek často dělají 1 zásadní chybu: Neberou v potaz teplotu
Okurky jsou oblíbenou plodinou, kterou většina zahradníků pěstuje. Pro jejich zdravý růst je však potřeba okurky správně zalévat, a to v závislosti na tom, kde je pěstujete.
Rostliny okurek milují vodu a potřebují správnou zálivku, aby vytvořily bohatou násadu zdravých plodů. Zároveň je potřeba myslet na plísňové choroby, které špatná zálivka leckdy podpoří. Bez ohledu na to, zda pěstujete okurky na zahradě, nebo ve skleníku, porozumění specifikům zálivky a používání vhodných technik může výrazně zlepšit růst, výnos i zdraví okurek.
Okurky ve skleníku
Rostliny okurek ve skleníků potřebují, na rozdíl od těch zahradních, jiný přístup k zálivce. Klima ve skleníku je totiž úplně jiné a je potřeba zálivku přizpůsobit teplotě i vlhkosti, která zde panuje. Nelze počítat ani s dešťovými srážkami, a zálivka je tak čistě na pěstiteli. Výhodou je, že sami můžete kontrolovat, kolik vody rostliny přijímají.
Je proto důležité mít ve skleníku umístěný teploměr a vlhkoměr a reagovat na jejich změny omezením, nebo naopak zvýšením zálivky. Vysoká vlhkost ve skleníku může způsobit přemokření listů a zvýšené riziko vzniku plísňových chorob. Proto ji udržujte mezi 50 % a 70 %. Pokud je potřeba vlhkost snížit, skleník vyvětrejte.
Zalévání skleníkových okurek
Obecně by se skleníkové okurky měly zalévat častěji, ale menším množstvím vody. V případě mladých, ještě nekvetoucích okurek je za slunečného počasí ideální zalévat jednou denně. Přičemž množství vody by se mělo pohybovat mezi 3 až 5 litry vody na metr čtvereční. Jakmile okurky začnou nasazovat květy, snižte frekvenci zálivky. Postačí zalití jednou za 2–3 dny, ale množství vody navyšte na 10 –14 litrů na metr čtvereční.
Od poloviny srpna do konce sezóny pak postačí zalévat rostliny jen jednou za 1–2 týdny, přičemž množství vody by mělo být zhruba stejné. V případě chladnějšího a zataženého počasí pak zálivku vždy omezte, protože skleník se tolik nezahřívá. Při zalévání okurek je také důležité, aby voda směřovala přímo ke kořenům. Zálivka na list zvyšuje riziko vzniku plísňových chorob. Použijte tedy k zalévání konev s úzkým hrdlem nebo kapkový zavlažovací systém, který vodu směřuje přímo do půdy.
Půda ve skleníku také musí být dobře odvodněná. Přemokření okurkám nesvědčí a jejich kořeny mohou začít uhnívat. Abyste udrželi ve skleníku půdní vlhkost, pokryjte půdu vrstvou mulče. Vyhnete se tak přesušené krustě, která se na povrchu půdy vytvoří. U vody byste také měli vědět nebo kontrolovat její pH. To by se mělo pohybovat v rozmezí 6,0 a 7,0. Pokud je pH vody příliš vysoké nebo nízké, může ovlivnit vstřebávání živin rostlinami.