Hnojivo, které nic nestojí, ale papriky se za něj bohatě odvděčí: Směs vody, cibulových slupek a popela
Pěstování paprik sice není raketová věda, ale patří spíš k náročnějším disciplínám. Přesto se původně středoamerická lilkovitá zelenina stala rozšířenou obyvatelkou českých zahrad.
Papriky jsou oblíbenou zeleninou na českých zahradách i balkonech. Jejich pěstování ale zdaleka není hračka. Rajčata, okurky nebo cukety zvládne v podstatě každý, ale u náročných paprik to tak úplně neplatí. Potrpí si totiž na teplo, potřebují optimální vlhkost vzduchu, nemají rády průvan a výkyvy teplot během noci nebo častý déšť jim vyloženě nesvědčí. Pocházejí totiž ze subtropických oblastí Střední Ameriky a zdejší klima je problém.
Vyplatí se dopřát paprikám výživu
Přesto se staly velmi rozšířenou zeleninou, na kterou čeští zahrádkáři nedají dopustit. Paprik existuje celá řada druhů různých velikostí, tvarů i barev. Speciálně vyšlechtěno bylo i několik odrůd, jež obstojně zvládají tuzemské klimatické podmínky. A pokud chcete mít jistotu, že se keříky brzy obsypou šťavnatými nebo i pikantními plody, stačí dopřát rostlinám trochu víc péče. Samozřejmostí je výživa, kterou se vyplatí paprikám dopřát.
V českém klima je sázkou na jistotu, když papriky budete pěstovat ve skleníku. Můžete je ale vysadit i na záhon nebo do květináče, který můžete mít i na balkoně. Hlavně nezapomínejte na to, že papriky mají rády teploty mezi 19 až 30 °C a sluneční paprsky. Na severní straně ve stínu se jim moc dařit nebude. Nepotřebují žádný speciální substrát, hlavně musí být propustný. Bez obav použijte stejný jako pro rajčata. Zeminu udržujte vlhkou. Jakmile udeří letní vedra, nebojte se je zalévat i třikrát denně.
Vyrobte si levné přírodní hnojivo
Důležitou součástí pěstování paprik je i hnojení. Jednou za čtrnáct dní je dobré papriku přihnojit. Můžete koupit celkem drahé chemické přípravky, nebo vsadit na domácí přírodní hnojivo. Nebude vás stát ani korunu. Snadno ho připravíte z vody, slupek od cibule a dřevěného popela z grilu nebo krbu. Postup je jednoduchý. Převařte jeden litr vody a přidejte do ní slupky z několika cibulí, které běžně končí v koši. Nechte 5 minut společně vařit a pak hrnec odstavte z plotny.
Když nálev vychladne, přeceďte ho a přelijte do sklenice. Nakonec přidejte maximálně 5 lžic popela. Tímto domácím hnojivem můžete podpořit i růst rajčat. Stačí rostlinu nálevem jednou za dva týdny zalít a můžete si být téměř jistí, že úroda bude bohatá. Papriky jsou oblíbené díky jejich širokému využití v kuchyni. Nejenže jsou vynikající syrové, ale skvěle se hodí do omáček, polévek a vynikající jsou i připravené na grilu. Po klasice, kterou je plněný paprikový lusk s rajskou omáčkou, se doma jen zapráší.