Borůvkový keř bude obsypaný tisíci plodů: Obyčejná voda mu může ublížit, pomůže kyselina citronová
Borůvkovému keři můžete prospět vhodnými hnojivy. Tuto směs si vyrobíte doma za pár korun a borůvky po ní porostou jako divé. Navíc zvýšíte jejich celkovou imunitu.
Pěstování tohoto ovocného keře není vůbec jednoduché. Přesto tento úkol mohou zvládnout i úplní začátečníci, pokud budou dodržovat jednoduchá pravidla. Takto můžete jednoduše vytvořit borůvkám dokonalé kyselé prostředí. Odměnou vám za všechnu vaši práci budou keře obsypané sladkými a šťavnatými plody. Využijte k jejich hnojení tuto surovinu z kuchyně a vylepšete jejich životní podmínky.
Jak pěstovat borůvky
Než se pustíte do jejich výsadby, měli byste si zjistit veškeré potřebné informace. Ty vám mohou usnadnit spoustu práce a ušetřit mnoho času. Před vysazením keře nejprve otestujte pH půdy. Borůvky vyžadují kyselé prostředí, proto by se naměřené hodnoty měly pohybovat mezi 3,8 a 4,8. Pokud skutečný stav neodpovídá této normě, rostlina vám sice poroste, ale bude mnohem méně plodit a její imunita bude velmi slabá.
Nepoužívejte k zalévání vodu z kohoutku
Tyto ovocné keře mají poměrně mělký kořenový systém, který není schopen vytáhnout si vodu ze spodních vrstev. Proto je důležité tyto rostliny pravidelně a vydatně zalévat. Voda z kohoutku by však borůvkám mohla uškodit. Prvky v této vodě obsažené mohou způsobit odkyselení půdy a znehodnotit tak vaši práci. To zapříčiní špatné vstřebávání živin a zpomalí celkový vývoj keře.
Ideální zálivkou je nasbírána dešťová voda. Tu můžete ze střechy a dalších ploch svádět pomocí okapů a odtoků do barelu a následně využívat k zalévání celé zahrady. Její pH bývá nižší než u kohoutkové vody a borůvkám více prospěje. Pokud dešťovou vodu zachytávat nemůžete, existuje jednoduchý trik, pomocí kterého upravíte do přijatelné podoby i vodu z vodovodního řádu.
Jak upravit vodu
Abyste vodu z kohoutku mohli využít k zalévání borůvkových keřů, vylepšete ji kyselinou citronovou nebo síranem amonným. Do pětilitrového kyblíku nalejte vodu a přidejte lžíci jedné z uvedených surovin. Důkladně promíchejte a pomocí testeru zjistěte její pH. Naměřená hodnota by měla dosahovat maximálně 5,5. V případě nutnosti přidejte do vody další lžíci kyseliny nebo síranu a opět důkladně promíchejte. Postup opakujte tak dlouho, dokud se nedostanete na požadovanou normu.
Připravenou vodu můžete ihned použít k zavlažení keře. Vyhněte se však aplikaci této zálivky na jeho listy a nalijte ji pouze ke kořenům. Takto své rostlině nejvíc prospějete. Pomůžete posílit její imunitní systém a zajistíte si větší výnosnost plodů. V létě si tak budete moci vychutnat opravdu velkou sklizeň.