Pěstování velkých a aromatických hlav česneku na okenních parapetech. Jaká odrůda je vhodná?
Vyzkoušejte si vypěstovat vlastní česnek na balkóně nebo terase. Zjistěte, jaká odrůda by byla vhodná a jak se liší ve vyžadovaných podmínkách.
Domácí česnek je mnohem lahodnější než ten, který koupíte v obchodě. Jeho pěstování je snadné a nevyžaduje žádnou speciální péči. Klidně to zvládnete i na balkóně, či doma na parapetu! Níže se dozvíte několik základních informací o jeho růstu a o tom, jak s ním správně zacházet. Které druhy jsou nejlepší pro vypěstování v květináči?
Co potřebujete o pěstování česneku vědět
V prvé řadě je nejdůležitější vědět, za jak dlouho si na česneku pochutnáte. Jeho vegetační období před samotnou sklizní bývá 8 – 9 měsíců. Je to ale poklad a přírodní lék, na který se vyplatí počkat. V chladnějším období se česnek vysazuje obvykle na podzim a sklízí se následující rok v létě. K vysazení máte na výběr dva druhy česneku: paličák nebo nepaličák. Níže se podíváme, jaký je mezi nimi rozdíl.
Česnek paličák je typický tím, že vytváří květenství, kterému se říká palice. Uvidíte tedy, jak kvete. Jeho stroužky směřují všechny jakoby ke středu. Je odolnější vůči výkyvům počasí, nevadí mu ani chladnější podnebí a máte u něj větší pravděpodobnost slibné sklizně. Poměrně brzy při skladování vysychá, protože přes tvrdý stvol proudí k jeho stroužkům mnohem více vzduch. Má lehce fialové zbarvení a jeho stroužky jsou poměrně velké, takže se s nimi dobře pracuje.
Základní rozdíly mezi druhy česneku
Nepaličák obsahuje více silic a má výraznější chuť i vůni díky tomu, že veškerá energie při růstu jde pouze do stroužků, a už ne do květů. Je měkký, podobně jako například cibule. Naopak je oproti paličáku mnohem náchylnější k promrznutí, a tak je jeho pěstování vhodné zvážit spíše na teplejším místě. V zemích na celém světě dávají přednost česneku nepaličáku, narozdíl od nás, kteří máme raději odolnější paličák.
Aby česnek paličák vyklíčil a vyrostl, musí být po dobu 6-8 týdnů vystaven teplotám po 25°C. Na teplejším balkóně nebo zahradě by se dařilo i nepaličáku. Co se týká půdy, vyhovuje mu dobře odvodněná půda, aby neuhníval. Vhodné je pro něj smíchat kvalitní zeminu s kompostem, v poměru 3:1. Květináč pak zvolte dle počtu sázených česneků. Ideální je rozestup 15-20 cm. Květináč pak můžete zvolit jakýkoli s otvory proti přelití.