Kdo chce letos velkou úrodu, sáhne po starém chlebu. Rajčatům, okurkám i paprikám dodá všechny potřebné živiny
Starý chléb nevyhazujte, naopak jej v období zimy a jara schovávejte, abyste mohli připravit přírodní hnojivo, které bude prospěšné především pro rajčata.
Není radno zapomínat na rady předchozích generací, jak si pomoci k vyšší úrodě přírodní cestou. Mezi velmi účinná hnojiva se řadí chléb, který se již ke konzumaci příliš nehodí. Je škoda jej vyhazovat, právě obsažené droždí v sobě skrývá biologicky prospěšné bakterie, které stimulují růst, zvyšují produkci a chrání rostlinu před plísněmi, chorobami a nemocemi. Chlebové hnojivo velmi ocení především rajčata.
Recept na přírodní hnojivo z chleba
Na přípravu tohoto hnojiva se hodí chléb černý, žitný nebo bílý. Zbytky chlebů nakrájejte na menší kousky, dejte do vhodné nádoby a zalijte vodou tak akorát, aby byly kousky chleba ponořené. Misku přikryjte talířem a na zatížení použijte kámen nebo sklenici naplněnou vodou. Nechte odstát po dobu 1 týdne na chladném a temném místě a sceďte. Na hnojení je potřeba roztok rozředit v poměru 1 : 3 a na každou sazenici použít maximálně 500 ml výsledného roztoku.
Zatímco rajčata je vhodné pravidelně přihnojovat ještě před nasazením květů a poté s hnojením přestat, okurky, papriky, lilky nebo mrkev můžete hnojit po celou dobu růstu. Stejně tak můžete chlebovým roztokem hnojit i kyselomilné kvetoucí keře typu hortenzie nebo azalky. Hnojivo aplikujte do dobře prohřáté půdy, aby došlo k absorbování všech živin a minerálů. Růst rajčat můžete podpořit ještě přidáním rozemletých skořápek nebo dřevěným popelem. Rajčata, lilky a okurky se doporučuje hnojit každých 10–15 dnů, ostatní plodiny pak co 15–20 dnů.
Mladé kopřivy jako hnojivo
Kopřivy zdaleka nepředstavují pouze nepříjemnou rostlinu, o kterou se můžete popálit. Mladé kopřivy jsou po usušení výtečné na přípravu detoxikačního čaje, ale také na výrobu hnojiva. V kombinaci se starým chlebem vytvoříte živinami nadupané přírodní hnojivo, které je prakticky zadarmo a sazenice se vám odvděčí bohatou úrodou.
Kbelík s teplou vodou naplňte mladými kopřivami a 2 kg strouhanky z chleba. Vyplatí se pečivo sbírat po celý rok, abyste ho měli dostatek na letní období a výrobu hnojiva. Vrchní část kyblíku je nutné opět zatížit a nechat pracovat po dobu jednoho týdne. Sceďte a nařeďte. Na kbelík s čistou vodou na zalévání přidejte 2 litry kopřivového a chlebového výluhu.