Jak si zajistit bohatou úrodu okurek: Zkušení zahradníci semínka před setím namáčí do teplé vody
Vypěstujte si okurky na své zahradě. Je to snadné a budou rozhodně lepší než ty, které koupíte v obchodě.
Obsah
Okurky jsou oblíbenou zeleninou, která se používá nejen do salátů a zeleninových obloh. Jsou plné vitamínů a také vody, proto je jejich konzumace ideální právě v horkých letních dnech, kdy vám může pomoci se správnou hydratací. Plátky okurek se právě kvůli své hydrataci používají také jako oční obklady při nanášení pleťových masek. Když víte jak na to, můžete si tuto oblíbenou zeleninu snadno vypěstovat na vlastní zahradě.
Kdy je nejlepší zasít okurky do země
Jaký je nejideálnější čas pro zasetí okurek do země? Tato rostlina má ráda teplo a roste poměrně rychle, proto není nutné přílišné předpěstování. Semena můžete tedy zasít přímo do země, nebo si předpěstovat sazenice. Ovšem pozor, malé okurky jsou velmi choulostivé na přesazování, a proto s nimi zacházejte vždy velmi opatrně. Nejlepší je sazenice pěstovat přímo v rašelině nebo v papírových kelímcích. Pak je budete moci vložit ihned do země a bez rizika poškození.
Semena můžete umístit do země nejdříve v polovině května, ale výsev můžete bezpečně provádět klidně až do poloviny června. Pak si budete pravdu jistí, že okurky neprochladnou. Pokud se rozhodnete pro tvorbu sazenic, začněte na nich pracovat v druhé polovině dubna. Okurky relativně rychle rostou a během čtyř týdnů už je budete moci zasadit do země.
Vhodný substrát pro okurky
Okurkám se bude nejlépe dařit v humusové a dobře propustné půdě. Přínosem bude pro ně také alkalický substrát, který zakoupíte v zahradnictví. Semena by měla být v zemi umístěna v hloubce 1,5 až 2 cm. Můžete je do jamky vkládat po dvou až po třech kusech, budete tak mít jistotu, že se některé opravdu uchytí. Okurky by měly začít klíčit po 5 až 10 dnech. Pokud vyklíčí z jedné jamky více rostlin, slabší kusy samozřejmě odstraňte a dejte prostor těm opravdu kvalitním.
Tipy a triky pro správné pěstování
Existuje také několik triků, které vám mohou pomoci s pěstováním a výsadbou okurek. Stoprocentní výnos vám sice nikdo nezaručí, ale trochu pomoci sazenicím nebo semínkům určitě můžete. Zkušení zahrádkáři semena okurek před výsadbou namáčí na 24 hodin do teplé vody. Urychlí tak jejich klíčení. Proto se tato metoda doporučuje, pokud máte v plánu semena zasít s mírným zpožděním. Semena můžete pokrýt také čedičovou moukou, čímž zabráníte jejich napadení škůdci nebo jinými nemocemi.
Okurky opravdu nemají rády mrazy. Se sazenicemi proto ven příliš nepospíchejte a venku je vysaďte klidně až v druhé polovině května a začátkem června. Budete tak mít jistotou, že proměnlivé počasí, kterým se vyznačují jarní měsíce, jim už neublíží. Dobrý nápad je okurky na pobyt venku předem připravit. Každý den je dejte na několik hodin ven na čerstvý vzduch a nechte je, ať si na venkovní prostředí zvykají. S těmito tipy a triky se budete již brzy těšit z první okurkové úrody.